Świat

Referendum w sprawie definicji małżeństwa nieważne

Świat


Dwudniowe referendum w Rumunii w sprawie ograniczenia konstytucyjnej definicji małżeństwa do związku kobiety i mężczyzny jest nieważne, ponieważ frekwencja nie przekroczyła wymaganego pułapu 30 proc. - poinformowała w niedzielę tamtejsza krajowa komisja wyborcza.

W chwili zamknięcia lokali wyborczych o godzinie 20 (19 w Polsce) frekwencja wynosiła 20,41 proc. spośród ponad 18 milionów uprawnionych osób. O godzinie 15 czasu miejscowego było to 15,21 proc. Wyników należy spodziewać się w poniedziałek.

"Zanim będzie za późno"

Inicjator referendum - organizacja Koalicja na rzecz Rodziny, która w sprawie zorganizowania referendum zebrała blisko 3 milionów podpisów - w niedzielę pośrednio przyznał się do porażki, zarzucając wszystkim partiom politycznym, że poprzez "ogólny bojkot" przyczyniły się do niskiej frekwencji.

Krytycy zarzucają socjaldemokratycznemu rządowi, że za pomocą plebiscytu chce odwrócić uwagę obywateli od planów wprowadzenia kontrowersyjnych zmian w prawie karnym, działających na korzyść podejrzanych o korupcję polityków. Według Koalicji na rzecz Rodziny, ten "zmyślony zarzut" sprawił, że wyborcy krytyczni wobec rządu wstrzymali się od udziału w referendum.

Zwierzchnik Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego patriarcha Daniel w niedzielnym kazaniu apelował do Rumunów, by jak najszybciej udali się do urn wyborczych, "zanim będzie za późno".

Obecna konstytucja Rumunii zawiera zapis stanowiący, że małżeństwo jest "związkiem małżonków". Inicjatywę zorganizowania referendum potępiły organizacje opowiadające się za równością par jednopłciowych.

Autor: lukl//now / Źródło: tvn24.pl, PAP