Największa fala przemocy od lat. Kilkadziesiąt osób nie żyje, na ulicach wojsko

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

W gwałtownych zamieszkach w dwóch prowincjach Republiki Południowej Afryki zginęły co najmniej 72 osoby - poinformowały lokalne władze. Do tłumienia manifestacji władze skierowały wojsko. Protesty wybuchły tydzień temu po uwięzieniu byłego prezydenta Jacoba Zumy.

Protesty rozpoczęły się w nocy ze środy na czwartek, przerodziły się w gwałtowne starcia z policją i plądrowanie sklepów. Dochodzi do podpaleń, blokowane są autostrady. Sklepy i stacje benzynowe musiały zostać zamknięte. Na ulicach protestujący rzucali kamieniami, a policja odpowiadała gumowymi kulami. W zamieszkach zginęły co najmniej 72 osoby. Na objęte niepokojami tereny wysłano wojsko, które ma pomagać przeciążonej policji, ale w kraju nie ogłoszono stanu wyjątkowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

W położonym w KwaZulu-Natal głównym porcie RPA, Durbanie, we wtorek setki osób plądrowały sklepy i magazyny. Nad niektórymi z nich unosił się czarny dym. W centrum handlowym w Soweto na przedmieściach Johannesburga odnaleziono w poniedziałek ciała 10 osób, które zginęły w chaosie, jaki wybuchł w czasie plądrowania.

Grabieże to również przejaw gniewu wywołanego ubóstwem i nierównościami, które 27 lat po upadku apartheidu jeszcze się zwiększyły przez surowe ograniczenia wprowadzone z powodu epidemii COVID-19 - komentuje agencja Reutera. Dodaje, że to największa od lat fala przemocy w RPA.

Ponad rok więzienia dla byłego prezydenta

79-letni Zuma był prezydentem RPA w latach 2009-2018. W czasie sprawowania urzędu miał działać na korzyść trzech braci biznesmenów Atula, Ajaya i Rajesha Guptów, którym miał pozwalać na żerowanie na zasobach państwa. Zarówno były prezydent, jak i biznesmeni zaprzeczają zarzutom. Podczas swoich dziewięcioletnich rządów Zuma był oskarżany o korupcję i pranie pieniędzy. Wcześniej, będąc wiceprezydentem, został też oskarżony o gwałt, choć ostatecznie sąd uniewinnił go w 2006 roku.

Jacob ZumaShutterstock

Teraz Zuma został skazany na 15 miesięcy więzienia za obrazę sądu. Orzeczenie wydano w związku z wielokrotnym niestawianiem się byłego prezydenta na przesłuchaniach w sprawie zarzutów korupcyjnych.

Autorka/Autor:akr, ads/adso, mtom

Źródło: PAP, Reuters