Odsłonięto pomnik słynnego króla Zulusów. Poprzedni był za mało "wojowniczy"

Źródło:
PAP
Koronacja króla Zulu (sierpień 2022 r.)
Koronacja króla Zulu (sierpień 2022 r.)
Reuters
Koronacja króla Zulu (sierpień 2022 r.)Reuters

Na lotnisku w Durbanie odsłonięto 12-metrowy pomnik Czaki, twórcy XIX-wiecznej potęgi Zulusów. W ceremonii uczestniczyli prezydent Republiki Południowej Afryki, Cyril Ramaphosa i obecny król Zulusów, Misuzulu kaZwelithin. Pomnik dawnego przywódcy stanął w miejscu poprzedniego, który uznano jednak za zbyt mało "wojowniczy".

W tym samym miejscu, w 2010 roku, kosztem niemal 200 tys. dolarów, postawiono rzeźbę przedstawiającą Czakę w otoczeniu bydła. Jednak ówczesny król Zulusów Goodwill Zwelithini zażądał usunięcia postumentu, ponieważ uznał, że nie odzwierciedlała ona "wojowniczej postawy" jego prapradziadka. Jego zdaniem Czaka wyglądał jak pasterz, a nie jak gromiący wrogów władca.

Nowy, 12-metrowy posąg kosztował ponad 255 tys. dolarów i został oficjalnie odsłonięty w czwartek. W ceremonii uczestniczyli prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa i obecny król Zulusów, Misuzulu kaZwelithin. Czaka stoi na cokole, w prawej ręce trzyma wzniesioną zuluską krótką włócznię, a w lewej długą tarczę.

Odsłonięcie pomnika CzakiSiyabonga Sokhela/Gallo Images/Getty Images

Pomnik króla Zulusów

Spełnienie prośby zmarłego potomka Czaki było pretekstem dla obecnego przywódcy Zulusów do przypomnienia rządowi z Pretorii, że ma się trzymać z daleka od plemiennej ziemi. A w przypadku Zulusów to niemal 3 mln hektarów w prowincji KwaZulu Natal, których jedynym powiernikiem jest król.

Na początku mijającego roku król zagroził rządowi pozwem do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości po tym, jak Pretoria chciała ograniczyć jego tradycyjne prerogatywy. - To nasz dom, w którym się urodziliśmy i wychowaliśmy. Ziemia jest źródłem naszej żywności, pastwiskiem dla naszego bydła i miejscem spoczynku kości naszych ukochanych przodków. Przysięgam, że dopóki żyję, nikt nie odbierze nam ziemi Zulusów - mówił w czwartek podczas odsłaniania pomnika Misuzulu kaZwelithin.

Ojciec Zulusów

Czace przypisuje się stworzenie potężnej armii, dzięki której zjednoczył wiele plemion i stworzył "naród" Zulusów, władających w pierwszej połowie XIX w. terenami od Kapsztadu na południowym zachodzie dzisiejszej RPA po współczesną Tanzanię.

Odsłonięcie pomnika zbiegło się z powrotem Czaki do kultury popularnej. W latach 80. wyświetlany był, również w Polsce, serial Zulus Czaka. Obecnie w RPA popularność zdobywa natomiast najdroższy w rodzimej kinematografii serial telewizyjny, również traktujący o tamtych czasach - Shaka iLembe.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Siyabonga Sokhela/Gallo Images/Getty Images