RPA będzie ćwiczyć z Rosją i Chinami. "Rząd dał się wciągnąć w propagandę"

Źródło:
PAP

W Kapsztadzie zacumowała rosyjska fregata wojenna Admirał Gorszkow, która weźmie udział w trójstronnych ćwiczeniach wojskowych z udziałem marynarek wojennych RPA i Chin. Zaplanowane manewry zostały ostro skrytykowane przez opozycję.

U wybrzeży RPA w Kapsztadzie zacumowała w poniedziałek rosyjska fregata wojenna Admirał Gorszkow. Ma wziąć udział w trójstronnych ćwiczeniach z udziałem marynarki wojennej RPA i Chin - napisała AFP.

Władze RPA zapowiedziały manewry w styczniu. 10-dniowe ćwiczenia mają "wzmocnić relacje" pomiędzy trzema krajami - podała AFP. Dodała, że Pretoria zajęła neutralne stanowisko po rozpoczętej 24 lutego ubiegłego roku inwazji Rosji na Ukrainę i odmówiła potępienia Moskwy.

Fregata Admirał GorszkowShutterstock

Ćwiczenia wojskowe zostały ostro skrytykowane przez opozycję. Kobus Marais z opozycyjnego Sojuszu Demokratycznego obwinił rząd RPA o to, że "dał się wciągnąć w propagandę Rosji" - przekazała AFP. Zdaniem jednego z czołowych polityków partii opozycyjnej Republika Południowej Afryki może być postrzegana jako współwinna zbrodni wojennych. - Ten okręt popłynie na Morze Czarne i weźmie udział w inwazji na Ukrainę - powiedział AFP.

Agencja dodała, że szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział podczas styczniowej wizyty w Pretorii, że bliskie relacje RPA z Rosją, gdy prowadzi ona wojnę na Ukrainie są "drażniące".

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock