Rozmowy koalicyjne po wyborach. Spotkania SPD z Zielonymi i CDU/CSU z FDP

Źródło:
PAP

W Niemczech trwają rozmowy koalicyjne po wyborach do Bundestagu. W niedzielę socjaldemokratyczna SPD konsultowała się z partią Zielonych, a chadeckie partie CDU/CSU z liberałami z FDP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Po rozmowach z FDP socjaldemokraci od razu przystąpili do kolejnej rundy rozmów koalicyjnych z Zielonymi. Sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil powiedział po spotkaniu, że dyskutowano o "wielkich sprawach" kraju. - Wszystko, czym musi się zająć rząd w najbliższych latach - ochrona klimatu, cyfryzacja, kwestia modernizacji państwa, także kwestia wymiaru europejskiego - wszystko to odgrywa rolę - podkreślił Klingbeil. Ocenił, że była to "dobra, konstruktywna rozmowa".

Koalicyjne rozmowy w Niemczech. "Nastał czas na kształtowanie nowej ery"

Z kolei po wieczornych wstępnych rozmowach z FDP sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak podkreślił, że rozmawiano "bardzo intensywnie o tym, co jest teraz ważne dla Niemiec". Sekretarz generalny CSU Markus Blume powiedział, że "to był dobry wieczór i dobry początek, który sprawił, że chcemy więcej". Jak dodał, dla wszystkich jest jasne, że "nastał czas na kształtowanie nowej ery, a nie zarządzanie status quo".

Natomiast sekretarz generalny FDP Volker Wissing po zakończeniu rozmów podkreślał podobieństwa merytoryczne między swoją partią a CDU/CSU. - Jest niewiele przeszkód merytorycznych - ocenił. Obie partie podkreślały to już w okresie poprzedzającym wybory na podstawie swoich programów.

Wybory w Niemczech. Wyniki

Jeszcze nie wiadomo, czy nowy niemiecki rząd utworzy zwycięska SPD, czy plasująca się na niedalekim drugim miejscu chadecja. Wydaje się jednak pewne, że wejdą do niego Zieloni i FDP, bo zarówno kandydat socjaldemokratów na kanclerza Olaf Scholz, jak i kandydat chadeków Armin Laschet zadeklarowali chęć tworzenia rządu właśnie z tymi partnerami.

Przed tygodniem w wyborach do Bundestagu najsilniejszą partią okazała się SPD z wynikiem 25,7 procent. Unia CDU/CSU spadła do historycznie najniższego poziomu 24,1 procent, ale nie zrezygnowała z możliwości utworzenia rządu. Na trzecim miejscu uplasowali się Zieloni z 14,8 procent, a za nimi FDP z 11,5 procent. AfD uzyskała 10,3 procent głosów.

Autorka/Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: