Twórca MiG-29 nie żyje. "Zapewnił naszej armii panowanie w powietrzu"

Piloci myśliwców widzą to każdego dnia
Piloci myśliwców widzą to każdego dnia
Rafał Pińkowski, Mirosław Gawroński
MiG-i znajdują się na uzbrojeniu lotnictwa ponad 25 krajów, w tym PolskiRafał Pińkowski, Mirosław Gawroński

Iwan Mikojan, jeden z twórców myśliwców frontowych MiG-29, zmarł w Moskwie w wieku 89 lat – podał portal telewizji Ministerstwa Obrony Zwiezda. Rosyjskie MiG-i służą w lotnictwie wielu krajów, w tym Polski.

"Iwan Mikojan przez całe życie pracował w biurze projektowym, które zostało założone w 1939 roku przez jego wuja Artioma Mikojana" – podała w piątkowej depeszy agencja RIA Nowosti. Artiom Mikojan skonstruował m.in. pierwszy radziecki samolot odrzutowy MiG-9.

Iwan był wiodącym inżynierem i zastępcą głównego konstruktora. Po zakończeniu wojskowej szkoły lotniczej studiował w Akademii Sił Powietrznych Inżynierii im. Żukowskiego.

"Godny kontynuator"

Konstruktor myśliwców frontowych MiG-29 za swe osiągnięcia został dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Państwową ZSRR (najwyższa nagroda, przyznawana w czasach Związku Radzieckiego za wybitne zasługi m.in. w dziedzinie nauki i techniki).

Do końca życia pracował jako doradca w rosyjskiej spółce MiG Aircraft Corporation.

RIA Nowosti relacjonuje, że MiG-29, nad którym prace rozpoczęły się w latach 70., stał się "najważniejszym myśliwcem rosyjskiego lotnictwa wojskowego".

Różne modele MiG-ów służą w lotnictwie ponad 25 krajów, w tym Polski.

"Iwan Mikojan zapewnił naszej armii panowanie w powietrzu" - napisał portal wysokonakładowej gazety "Komsomolskaja Prawda". "Stał się godnym kontynuatorem dzieła rozpoczętego przez jego krewnego" - podkreśliła redakcja. Zauważyła, że wraz z współpracownikami z biura projektowego mieli wyzwanie: stworzyć maszynę, która byłaby w stanie "utrzeć nosa" Amerykanom. W owym czasie myśliwce lotnictwa USA F-15 "znacznie przewyższały" swoje odpowiedniki w radzieckich siłach zbrojnych. "Zadanie to zostało wykonane" – ocenił portal.

Operacja w Syrii

Przypomniano, że od 2007 roku myśliwce MiG-29 są na uzbrojeniu lotniskowca Admirał Kuzniecow. Samoloty brały udział także w rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii, którą Rosja prowadziła od września 2015 roku do marca tego roku.

"Do 2015 roku wyprodukowano ponad 1600 myśliwców MiG-29. To najlepszy dowód wiarygodności tej maszyny" - podsumował portal "Komsomolskoj Prawdy".

Autor: tas//rzw / Źródło: tvzvezda.ru, RIA Nowosti, kp.ru

Źródło zdjęcia głównego: Oleg Belyakov CC BY SA Wikipedia, izvestia.ru