W niedzielę wieczorem zakończyły się w Rosji wybory regionalne poprzedzone krytykowanym przez niezależnych obserwatorów dwudniowym głosowaniem przedterminowym. Centralna Komisja Wyborcza oceniła, że nie doszło do poważnych naruszeń.
Również zdaniem MSW nie było naruszeń, które wpłynęłyby na wyniki wyborów. Tymczasem ruch Gołos, monitorujący wybory w Rosji, skarżył się podczas głosowania na podrzucanie kart do urn, próby utrudnienia monitoringu wideo w lokalach wyborczych i naruszanie praw wyborców.
Loterie podwyższały frekwencję
Partia Jabłoko, jedna z dwóch zarejestrowanych oficjalnie partii opozycji antykremlowskiej, skrytykowała przedterminowe głosowanie, oceniając, że ułatwia ono manipulacje. Na przykład według danych partii dochodziło do otwierania pakietów, w których przechowywane były karty oddane przez wyborców głosujących przedterminowo i które powinny być zabezpieczone aż do rozpoczęcia liczenia głosów po zakończeniu wyborów. Szef Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) Giennadij Ziuganow ogłosił, że partia nie uzna wyników wyborów w regionach, gdzie jej kandydaci nie zostali dopuszczeni do wyborów. Chodzi o pięciu pretendentów, którym uniemożliwiono kandydowanie, zdaniem Ziuganowa "pod zmyślonym pretekstem".
Jak zauważa niezależna telewizja Dożd, tradycyjnie dochodziło na wyborach do podwyższania frekwencji poprzez loterie z atrakcyjnymi nagrodami dla osób, które przyszły zagłosować. Najwyższą frekwencję w dniach przedterminowego głosowania - ponad 57 proc. - odnotowano w Żydowskim Obwodzie Autonomicznym, regionie na rosyjskim Dalekim Wschodzie.
Tysiące głosowań różnego szczebla
Podczas wyborów, organizowanych w ustawowym wspólnym dniu głosowania, odbyło się w całej Rosji ponad dziewięć tysięcy głosowań różnego szczebla. W 18 podmiotach Federacji Rosyjskiej obywatele wybierali przywódców regionów. W dalszych dwóch szefów regionów wyłoniły miejscowe zgromadzenia ustawodawcze. W czterech regionach w okręgach jednomandatowych odbywały się wybory uzupełniające do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej. Ogólnokrajowe wybory do Dumy czekają Rosję w 2021 roku. Mieszkańcy 11 regionów w niedzielę wybierali deputowanych regionalnych zgromadzeń ustawodawczych. W 22 podmiotach FR przebiegły wybory radnych miejskich. Odbyło się także wiele wyborów niższego szczebla - do organów samorządu dzielnic, okręgów miejskich, mniejszych miejscowości.
Źródło: PAP