Jak świat reaguje na wojny Rosji? Policzyli głosy w ONZ i porównali z 2009, 2014 i 2016 rokiem

Autor:
asty,
momo/adso
Źródło:
PAP

Niezależny rosyjski kanał "Możem Objasnit" funkcjonujący w mediach społecznościowych zwrócił uwagę, że kiedy w 2009 roku przyjmowano rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie agresji Rosji na Gruzję, Moskwę poparło 18 państw świata, a 78 wstrzymało się od głosu. W środę, podczas debaty dotyczącej aneksji okupowanych terenów Ukrainy, było to odpowiednio cztery i 35 krajów.

Skala międzynarodowego poparcia dla działań Moskwy zmniejszała się z każdym kolejnym rokiem. Jeszcze w 2009 roku polityka Kremla była postrzegana inaczej np. przez Indię czy Sri Lankę, które w kolejnych latach odwróciły się od Rosji - podkreślili opozycyjni dziennikarze prowadzący kanał w serwisie Telegram.

"Możem Objasnit'" podał statystyki dotyczące głosowań na forum Zgromadzenia Ogólnego w 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję, i w 2016 roku, gdy debata dotyczyła działań rosyjskiej armii w Syrii.

Spada liczba państw popierających Rosję

W 2014 roku Kreml wsparło 10 państw, a 58 wstrzymało się od głosu. W 2016 roku Moskwa mogła liczyć na 12 sojuszników, a 36 krajów zajęło neutralne stanowisko.

W środę Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło współtworzoną przez Polskę rezolucję, która potępiła rosyjskie nielegalne tzw. referenda i zażądała odwołania deklaracji o aneksji czterech ukraińskich regionów - donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego.

Za tekstem opowiedziały się 143 państwa. Oprócz Rosji głosy na "nie" oddały tylko Korea Północna, Białoruś, Syria i Nikaragua. 35 państw wstrzymało się od głosu.

"Głosowanie jest potężnym przypomnieniem, że świat stoi za Ukrainą, w obronie Karty Narodów Zjednoczonych i w zdecydowanym sprzeciwie wobec niszczycielskiej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i jej mieszkańcom" - napisał po nim na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Wiceszef MSZ o "rosnącej izolacji Rosji"

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że przyjęcie ostatniej rezolucji "pokazuje rosnącą izolację Rosji". - To jest też widoczne, jeśli spojrzymy na to, jak wyglądały głosowania nad poprzednimi rezolucjami - coraz więcej państw popiera te rezolucje, coraz mniej jest przeciwnych i coraz mniej się wstrzymuje - zaznaczył.

Jak ocenił, Rosja sama spycha się "na margines światowej polityki". - Jeśli nadal będzie popełniać zbrodnie wojenne, atakować ukraińskie miasta, mordować ludność cywilną, to się na tym marginesie znajdzie definitywnie i permanentnie - zaznaczył.

Zwrócił jednocześnie uwagę na to, że Rosja podejmuje różne działania, "stara się, zwłaszcza poza Europą, taką aktywność dyplomatyczną wykazywać". - My musimy również bardzo aktywnie jako dyplomaci temu przeciwdziałać. Stąd zwiększona aktywność polskiej dyplomacji na kierunkach azjatyckich czy afrykańskich - zaznaczył Jabłoński.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, momo/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości