PODSUMOWANIE

Rosja "wdrożyła system represji". Szykanuje wspólnoty religijne na okupowanych terenach

Putin zapala świecę w prawosławnym soborze w Baku
Patriarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl w czasie nabożeństwa
Źródło: Reuters

1142 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. MSZ Ukrainy oświadczyło, że Rosja we współpracy z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym prześladuje wspólnoty religijne na okupowanych terenach. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby wokół wojny w Ukrainie.

> W Brukseli ministrowie obrony państw "koalicji chętnych" omawiali w czwartek gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i format "sił reasekuracyjnych", które mają trafić do tego kraju po zawarciu zawieszenia broni w wojnie obronnej z Rosją - podała AFP. Agencja zauważa, że "wiele pytań pozostało bez odpowiedzi".

> Książę Harry, który przez 10 lat służył w armii i odbył dwie tury w Afganistanie, złożył wizytę w klinice ortopedycznej Superhumans Center specjalizującej się w chirurgii rekonstrukcyjnej i rehabilitacji rannych. Ze względów bezpieczeństwa o podróży księcia poinformowano dopiero po jej zakończeniu - podała agencja AP.

> MSZ Ukrainy oświadczyło, że Rosja we współpracy z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym prześladuje wspólnoty religijne na okupowanych terenach. Biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło powiedział, że obecnie nie ma tam duchownych Kościoła rzymskokatolickiego.

"Państwo rosyjskie, wraz z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym, cynicznie ignorując normy prawa międzynarodowego, wdrożyło system represji wobec wspólnot religijnych na okupowanych ziemiach ukraińskich, mający na celu zniszczenie różnorodności religijnej i ukraińskiej tożsamości duchowej" - oświadczyła ukraińska dyplomacja.

Putin zapala świecę w prawosławnym soborze w Baku
Putin zapala świecę w prawosławnym soborze w Baku
Źródło: PAP/EPA

> Ambasadorka Stanów Zjednoczonych w Kijowie Bridget Brink rezygnuje ze stanowiska. - Była w ukraińskiej ambasadzie przez trzy lata w czasie wojny, to niezwykłe osiągnięcie - skomentowała jej decyzję rzeczniczka Departamentu Stanu Tammy Bruce. Reuters ocenia, że odejście Brink może jeszcze bardziej utrudnić relacje między Kijowem a Waszyngtonem.

> Co najmniej dwie osoby zginęły a 13 zostało rannych w czwartek wieczorem w wyniku ataku rosyjskiego drona na obwód żytomierski w środkowej Ukrainie i uderzenia rakietowego w miasto Dniepr na środkowym wschodzie tego kraju - poinformowały miejscowe władze.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał, że udział chińskich żołnierzy w wojnie to efekt "systematycznej działalności Rosji". Według niego Rosjanie przeprowadzają działania werbunkowe na terytorium Chin.

> W niektórych państwach Unii Europejskiej wojna na Ukrainie wydaje się czymś odległym, dlatego przywódcom trudno przekonać własnych obywateli do większego wsparcia Kijowa oraz większych inwestycji w obronność – przyznała szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas w wywiadzie dla estońskiego radia ERR.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: