Świat

"Rosja w stanie wojny z Wlk. Brytanią"

Świat

TVN24Nowy premier Gordon Brown nie cieszy się sympatią Rosjan

- Brytyjczycy wypowiedzieli nam dyplomatyczną wojnę - alarmuje rosyjska prasa.

Nie milkną echa wydalenia rosyjskich dyplomatów z Londynu oraz odmowy przez Moskwę ekstradycji Ługowoja.

"Nowy premier brytyjski Gordon Brown wypowiedział wojnę Rosji: wojnę dyplomatyczną i wizową" - pisze prorządowy dziennik "Izwiestija", który oczekuje niezwłocznej "adekwatnej odpowiedzi Kremla".

"Rosja i Wielka Brytania rozpoczęły wojnę dyplomatyczną" - pisze dziennik "Kommiersant".

Wielka Brytania zapowiedziała w poniedziałek wydalenie czterech rosyjskich dyplomatów po odrzuceniem przez Moskwę wniosku brytyjskiej prokuratury o ekstradycję Andrieja Ługowoja - głównego podejrzanego w sprawie zabójstwa w Londynie w listopadzie 2006 roku byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwinienki.

Szef brytyjskiej dyplomacji David Miliband zapowiedział też zawieszenie prowadzonych z Moskwą negocjacji w sprawie ułatwień wizowych dla obywateli rosyjskich podróżujących do Wielkiej Brytanii.

Komentatorzy w rosyjskich dziennikach zarzucają Londynowi stosowanie podwójnych standardów.

Rządowa "Rossijskaja gazieta" pisze, że w ciągu ostatnich sześciu lat Moskwa przesłała Londynowi 21 wniosków ekstradycyjnych, lecz żaden podejrzany nie został jej przekazany.

"Wśród podejrzanych byli oszuści finansowi, zabójcy, terroryści, handlarze narkotyków i osoby zamieszane w szczególnie poważne nadużycia finansowe. Sześciu osobom, o których wydanie zabiegała Moskwa, przyznano azyl polityczny w Wielkiej Brytanii" - pisze dziennik.

Jego uwagi odnoszą się zapewne - jak pisze Reuters - do grupy rosyjskich antykremlowskich imigrantów osiadłych w Londynie. Wśród nich jest multimilioner Borys Bieriezowski i przedstawiciel czeczeńskich separatystów Achmed Zakajew, których ściga rosyjska prokuratura.

"Wielka Brytania chce mieć solidne stosunki z Rosją" - tytułuje materiał dziennik "Niezawisimaja gazieta" dodając w podtytule, że "jednocześnie Londyn wydala czterech dyplomatów i domaga się zmian konstytucji Federacji Rosyjskiej".

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24