Rosja-Ukraina. Doradca Białego Domu Jake Sullivan: zamierzamy przekazać Ukrainie broń, której potrzebuje

Źródło:
PAP, Reuters

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan, poinformował w niedzielę, że Stany przekażą Ukrainie broń, której potrzebuje. Stwierdził również, że Rosja będzie kontynuowała ataki na ludność cywilną, a odpowiedzialność za nie spada na Kreml.

Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, stwierdził w niedzielę, że systematyczne ataki rosyjskie na cywilów są zbrodniami wojennymi. Dodał, że odpowiedzialność za nie spada na Kreml.

Doradca prezydenta stwierdził też, że Stany Zjednoczone nadal będą wywierać presję na gospodarkę rosyjską. Przekazał, że prezydent Joe Biden rozmawia z partnerami europejskimi o zmniejszeniu zależności od ropy z Rosji.

Zapowiedział, że USA przekażą Ukrainie broń, której potrzebuje.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Sullivan: Dworinkow będzie organizował kolejne zbrodnie na cywilach

Sullivan powiedział też, że spodziewa się, iż nowy dowódca wojsk rosyjskich na Ukrainie, generał Aleksandr Dwornikow, będzie organizował kolejne zbrodnie na ukraińskiej ludności cywilnej. - Ten generał będzie po prostu kolejnym autorem zbrodni i okrucieństw wobec cywilów ukraińskich. Stany Zjednoczone zamierzają zrobić wszystko, co możliwe, by wesprzeć Ukraińców, którzy stawiają opór jemu i wojskom, którymi on dowodzi - powiedział Sullivan.

Doradca prezydenta Joe Bidena obarczył Dwornikowa winą za okrucieństwa wobec cywilów w Syrii i dodał, że USA spodziewają się teraz podobnego rodzaju działań na Ukrainie.

Według BBC generał Dwornikow przejął od niedawna dowództwo wojsk rosyjskich prowadzących inwazję na Ukrainę. Wcześniej był jednym z dowódców rosyjskiej operacji militarnej w Syrii - pełnił tę funkcję na początku interwencji. Po odejściu z tego stanowiska w 2016 roku został dowódcą rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego.

Opisywana przez media zachodnie decyzja o zmianie dowódcy zapadła w czasie, gdy - według ocen ukraińskich - Rosja przygotowuje się do większej ofensywy we wschodniej Ukrainie.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Autorka/Autor:mart/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: