Rosyjski satelita na orbicie. Cel: całodobowa obserwacja Ziemi i mórz Oceanu Arktycznego

Autor:
tas/adso
Źródło:
Roskosmos, RIA Nowosti
Rosja wysłała na orbitę satelitę Arktika-M
Rosja wysłała na orbitę satelitę Arktika-M
Roskosmos
Roskosmos Rosja wysłała na orbitę satelitę Arktika-M

Rakieta nośna Sojuz-2.1b z pierwszym satelitą meteorologicznym na pokładzie wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Celem jest monitorowanie klimatu i środowiska w rejonie arktycznym.

Sojuz wystartował z kosmodromu Bajkonur w niedzielę, o godzinie 9.55 czasu moskiewskiego (godz. 7.55 w Polsce). Jak podała rosyjska korporacja Roskosmos, lot przebiegł pomyślnie.

"Po 562 sekundach, zgodnie z przetworzonymi informacjami telemetrycznymi, główna część (górny stopień fregat - red.) oddzieliła się od trzeciego stopnia rakiety w trybie normalnym" - podała w komunikacie korporacja Roskosmos.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Musiałem bardziej niż zwykle martwić się tym startem. Wiatr był tak silny, że nawet dla naszego wytrzymałego Sojuza-2 było to na granicy tolerancji na warunki meteorologiczne. Ale rakieta i jej system sterowania poradziły sobie znakomicie" - przekazał na Twitterze szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Start rakiety Sojuz-2.1bRoskosmos

Arktika-M to pierwszy rosyjski satelita, który powstał w celu monitorowania klimatu i środowiska w Arktyce. Jego waga wynosi 2,2 tony, a szacowany okres użytkowania - siedem lat.

"Nowy satelita będzie codziennie się oddalał i przybliżał do powierzchni Ziemi, co umożliwi mu tworzenie obrazów w wielu skalach" - przekazała korporacja Roskosmos.

Start rakiety Sojuz-2.1b z kosmodromu Bajkonur Roskosmos

"Satelita Arktika-M został zaprojektowany do pracy na wysoce eliptycznej orbicie. Rozwiąże problemy meteorologii, hydrologii, agrometeorologii. W tym celu został wyposażony w dwa multispektralne urządzenia skanujące (MSU-GS), które będą wykonywać wielospektralne obrazy chmur i powierzchni Ziemi w zakresie widzialnym i podczerwonym" - przekazała agencja RIA Nowosti.

Start rakiety nośnej Sojuz-2.1bRoskosmos

"Rosyjska konstelacja orbitalna w rejonie Arktyki będzie się składać z dwóch takich satelitów. Umożliwi to całodobową obserwację powierzchni Ziemi i mórz Oceanu Arktycznego w każdych warunkach pogodowych" - dodała RIA Nowosti, podkreślając, że wystrzelenie drugiej Arktiki-M zaplanowano na 2023 rok.

Autor:tas/adso

Źródło: Roskosmos, RIA Nowosti

Źródło zdjęcia głównego: Roskosmos

Pozostałe wiadomości