Rosja: rozbudowa bazy w Estonii to jawna prowokacja

Baltic Air Policing w praktyce. Patrol NATO nad Litwą
Baltic Air Policing w praktyce. Patrol NATO nad Litwą
NATO
Lotnisko Ämari służy misji "Baltic Air Policing"NATO

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych uznało we wtorek za "jawną prowokację" planowaną rozbudowę estońskiej bazy lotniczej Ämari. Kreml powiązał te plany ze "spekulacjami" dotyczącymi "wysłania sił wojskowych na 'wschodnią flankę' NATO".

Według rosyjskiej agencji prasowej TASS, Moskwa odpowiedziała na "niedawne oświadczenie dowódcy Sił Powietrznych Estonii Jaaka Tariena, że planowana rozbudowa bazy w Ämari kosztem terenów, które miały zostać zagospodarowane na potrzeby lotnictwa cywilnego, jest podyktowana 'rosnącymi potrzebami sił powietrznych NATO'".

"W świetle wciąż nieustających spekulacji o potrzebie wysłania przez NATO oraz, w szczególności, przez Stany Zjednoczone, sił wojskowych na 'wschodnią flankę', postrzegamy te przygotowania jako jawnie prowokacyjne posunięcie, wymierzone w zdestabilizowanie sytuacji" - oświadczyło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych w komunikacie.

Jak podała TASS, rosyjska dyplomacja uważa region krajów bałtyckich za "jeden z tradycyjnie najbardziej stabilnych pod kątem bezpieczeństwa wojskowego regionów w Europie". Ponadto Kreml uznał "łatwość" z jaką estońskie władze poświęcają potrzeby cywilne na rzecz militaryzacji tego regionu za "zaskakującą".

Kraj bez myśliwców

Estońskie siły powietrzne poinformowały, że baza w Ämari pod Tallinem będzie rozbudowana na potrzeby maszyn NATO patrolujących przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing.

Samoloty kolejnych państw sojuszu na zmianę patrolują przestrzeń powietrzną państw bałtyckich od 2004 roku, czyli od ich wstąpienia do NATO. Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają własnych myśliwców. Maszyny operują także z litewskiej bazy w Szawlach.

Na początku września w bazie Ämari wylądowały dwa amerykańskie F-22 Raptor, najnowocześniejsze myśliwce na świecie. Mogą one atakować cele naziemne, prowadzić walkę radioelektroniczną i rozpoznanie.

Autor: fil//gak / Źródło: Reuters, TASS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY 2.0) | US Army