Pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ukraińska armia w stanie pełnej gotowości

[object Object]
Konfrontacja w cieśninie. Relacja korespondenta "Faktów" TVN z Moskwytvn24
wideo 2/20

W związku z ostrzelaniem i zajęciem przez Rosję trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej armia Ukrainy została postawiona w stan pełnej gotowości bojowej – poinformował sztab Sił Zbrojnych w Kijowie. W Nowym Jorku w związku z eskalacją napięć pomiędzy Rosją i Ukrainą odbędzie się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

"Na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie wprowadzenia stanu wojennego naczelnik Sztabu Generalnego, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy wydał rozkaz postawienia rodzajów i jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w stan pełnej gotowości bojowej" – głosi komunikat opublikowany na stronie ukraińskiego ministerstwa obrony.

Cieśnina Kerczeńska łączy Morze Azowskie i Morze CzarneMapy Google, tvn24.pl

Pilne posiedzenie RB ONZ

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley poinformowała z kolei, że w poniedziałek odbędzie się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie eskalacji napięć między Rosją a Ukrainą. Jak przekazała na Twitterze, posiedzenie odbędzie się w Nowym Jorku o godz. 11 czasu lokalnego (godz. 17 czasu polskiego).

An emergency Security Council meeting has been called for tomorrow at 11:00am https://t.co/FpCAD2rGPn— Nikki Haley (@nikkihaley) 26 listopada 2018

O zwołanie pilnego posiedzenia RB ONZ w sprawie sytuacji na Morzu Azowskim w niedzielę zwróciła się Rosja - informował wcześniej przedstawiciel rosyjskiej delegacji Dmitrij Polanski, jako uzasadnienie podając "niebezpieczny rozwój sytuacji na Morzu Azowskim".

Zajęte ukraińskie okręty

W niedzielę rano rosyjski okręt Don staranował ukraiński holownik, który wraz z dwoma niewielkimi kutrami płynął z Odessy nad Morzem Czarnym do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Wszystkie trzy jednostki należą do marynarki wojennej Ukrainy.

Rosjanie ogłosili, że ukraińskie okręty nie mogą przepłynąć pod mostem przez Cieśninę Kerczeńską, gdyż przeprawa jest zamknięta ze względu na osiadły na mieliźnie tankowiec. Strona ukraińska twierdzi, że Rosja, która powinna była poinformować o zamknięciu cieśniny międzynarodowe organizacje żeglugi, nie zrobiła tego.

W niedzielę wieczorem ukraińska marynarka poinformowała, że Rosjanie ostrzelali trzy ukraińskie jednostki i z pomocą swoich służb specjalnych przejęli nad nimi kontrolę. Podczas ataku rannych zostało według Kijowa sześciu ukraińskich marynarzy, natomiast Moskwa informuje o trzech rannych.

Pomoc rannym marynarzom

Ukraina poinformowała, że nie ma kontaktu z załogami przejętych okrętów, które składały się z 23 osób. Według agencji Reutera powołującej się na relacje świadków wszystkie trzy jednostki zostały odholowane przez Rosjan do krymskiego portu w mieście Kercz.

Wiadomo, że rannym ukraińskim marynarzom udzielona została pomoc medyczna.

Jak poinformował przedstawiciel prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu Borys Babin, kilku żołnierzy ukraińskiej marynarki wojennej, którzy zostali ranni w wyniku ataku Rosji na okręty Ukrainy, zostało przewiezionych do Moskwy. Informacje te przekazał w rozmowie z jedną z ukraińskich stacji telewizyjnych.

Tymczasem według rosyjskiej agencji TASS trzej ukraińscy marynarze znajdują się w szpitalu w Kerczu na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Agencja napisała z powołaniem na źródła medyczne, że zostali oni lekko ranni, a ich stan jest stabilny.

Prezydent Petro Poroszenko zażądał od Rosji natychmiastowego uwolnienia marynarzy i zwrotu jednostek.

Ukraina: to akt agresji

Ukraina uznała niedzielne wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za akt agresji ze strony Rosji. W poniedziałek po południu w Kijowie odbędzie się zwołane w trybie nadzwyczajnym posiedzenie parlamentu w sprawie wprowadzenia stanu wojennego. W nocy z niedzieli na poniedziałek decyzję o stanie wojennym poparła obradująca pod kierownictwem prezydenta Petra Poroszenki Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Rosyjska agencja TASS, powołując się na przedstawiciela firmy żeglugowej z Kerczu na anektowanym przez Rosję Krymie, podała w poniedziałek, że Cieśnina Kerczeńska została odblokowana i żegluga przez nią odbywa się w zwykłym trybie. Wcześniej media rosyjskie informowały, że po obu stronach Cieśniny Kerczeńskiej utworzyły się kolejki jednostek czekających na otwarcie szlaku.

Konfrontacja w cieśninie. Relacja korespondenta "Faktów" TVN z Moskwy
Konfrontacja w cieśninie. Relacja korespondenta "Faktów" TVN z Moskwytvn24

Autor: mm / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: