Świat

"Rosja powinna niezwłocznie zaprzestać wrogich działań wobec Ukrainy"

Świat


Zgromadzeni w Brukseli szefowie dyplomacji UE zażądali, aby Rosja "niezwłocznie zaprzestała stosowania wrogich działań wszelkiego rodzaju" na granicy z Ukrainą. Wcześniej Kijów poinformował o zniszczeniu rosyjskich pojazdów opancerzonych.

Szefowie dyplomacji UE, którzy zebrali się na nadzwyczajnym posiedzeniu w związku z kryzysami irackim i ukraińskim, zaapelowali do Rosji o "wycofanie znad granicy swych sił". Podkreślili, że jakiekolwiek jednostronne militarne działania ze strony Rosji, w tym także pod pretekstem pomocy humanitarnej, stanowić będą w oczach UE wyraźne naruszenie norm prawa międzynarodowego.

Ministrowie o działaniach Rosji

We wstępnej części spotkania wielu z ministrów mówiło konieczności ostrzeżenia Rosji przed wszelkimi formami wypadu wojskowego na Ukrainę.

- Jestem zaalarmowany informacjami o tym, że rosyjskie pojazdy opancerzone wjechały na terytorium Ukrainy. Jeśli pojazdy lub rosyjski personel wojskowy znajduje się na Ukrainie, powinni się niezwłocznie wycofać. W przeciwnym razie następstwa tego będą bardzo poważne - oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond. - Jest to potencjalnie bardzo niebezpieczna sytuacja - dodał. Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt powiedział: - Chodzi tu o ogromne naruszenie prawa międzynarodowego. Również szefa duńskiego MSZ Martina Lidegaarda "głęboko niepokoją działania Rosji w ostatnich miesiącach, a jeszcze bardziej w ostatnich godzinach". - Władze rosyjskie powinny sobie uświadamiać, że jesteśmy bardzo zaangażowani - zarówno Unia Europejska, jak Stany Zjednoczone - w udzielenie odpowiedzi na wszelką agresję ze strony Rosji - dodał Lidegaard.

Poroszenko: zniszczyliśmy część rosyjskich pojazdów opancerzonych

Urząd prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki poinformował w tym samym czasie, że ukraińska artyleria zniszczyła znaczną część kolumny pojazdów opancerzonych służących do przewozu wojska, która - według Kijowa - wtargnęła na wschodnią Ukrainę. Poroszenko rozmawiał telefonicznie o tym wtargnięciu Rosjan z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Tematem także Irak

Omawiając sytuację w Iraku szefowie dyplomacji państw UE zdecydowanie potępili ataki zbrojne Państwa Islamskiego na północy tego kraju. „UE pozostaje poważnie zaniepokojona pogarszaniem się sytuacji bezpieczeństwa w Iraku i z całą mocą potępia ataki, których dopuszcza się Państwo Islamskie oraz inne związane z nim grupy zbrojne. UE potępia akty okrucieństwa i naruszania podstawowych praw człowieka, a w szczególności te, których celem są mniejszości religijne oraz najsłabsze grupy ludności” – czytamy we wnioskach ze spotkania. Ważnym aspektem dyskusji o Iraku była sytuacja humanitarna uchodźców, wśród których znajduje się wielu chrześcijan, oraz koordynacja pomocy humanitarnej dostarczanej przez państwa członkowskie. Uczestniczący w naradzie podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid poinformował o działaniach Polski w odpowiedzi na apele o wsparcie potrzebujących w Kurdystanie. Polska sfinansuje wyposażenie szkoły w Irbilu, stolicy irackiego Kurdystanu, w której uczyć się będą m.in. dzieci uchodźców. Pracujemy też nad przygotowaniem wsparcia rzeczowego dla uchodźców z Iraku – poinformował wiceszef polskiego MSZ.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar IS
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: