Podobnej uroczystości nie było w Petersburgu od ponad stu lat, czyli od rewolucji październikowej, która wybuchła w 1917 roku. W soborze świętego Izaaka wziął ślub przedstawiciel dynastii Romanowów, 40-letni Gieorgij Romanow, syn księżnej Marii.
Wybranką Gieorgija Romanowa jest Rebecca Bettarini, 39-letnia córka włoskiego dyplomaty. "Niezamisimaja Gazieta" podała, że na uroczystość zaproszono co najmniej 400 osób. Na liście gości znaleźli się potomkowie monarchów Portugalii, Albanii i Bułgarii, matka króla Hiszpanii i przedstawiciele domów panujących Belgii i Liechtensteinu - przekazało radio Echo Moskwy. Poczęstunek dla gości przygotował kucharz króla Belgii.
Sakramentu ślubu udzielił młodej parze metropolita petersburski i ładoski Warsonofiusz. Rebecca Bettarini wcześniej przeszła na prawosławie.
Agencja Interfax podała, że ceremonia ślubna z udziałem łącznie około tysiąca osób - w tym dziennikarzy relacjonujących to wydarzenie - rozpoczęła się około południa (godz. 11 w Polsce). Goście zebrali się w gmachu soboru, a pan młody wyszedł na czerwony dywan. Następnie, trzymając pod rękę ojca, byłego ambasadora Włoch w Belgii Roberto Bettariniego, wyszła także panna młoda.
Tren panny młodej o długości około dwóch metrów niosły dzieci i kilkoro gości. Nowożeńcom włożono na głowy korony - relacjonowała agencja.
Cerkiew nie angażuje się w spory
Rosyjska Cerkiew Prawosławna nie angażuje się w spory dotyczące praw do tronu rosyjskiego. A po otrzymaniu opłaty za ślub, czyli około 20 tysięcy rubli (ponad 1 tys. zł), nie mogła odmówić jego udzielenia - przekazał portal gazety "Moskowskij Komsomolec", pisząc o sobotniej uroczystości.
"Rosja już dawno przestała być monarchią, media w Petersburgu jednak aktywnie omawiają to wydarzenie, nazywając je ślubem roku, a samego Gieorgija Michajłowicza tytułując "carewiczem", "spadkobiercą dynastii", "Wielkim Księciem". Tymczasem rzecznik Kremla odmówił udzielenia komentarza w tej sprawie, mówiąc, że "wiele ślubów jest zawieranych codziennie w Moskwie i Petersburgu. Życzył przy tym szczęścia nowożeńcom" - napisał "Moskowskij Komsomolec".
Kwestionowany tytuł
Matka Gieorgija Romanowa, Maria Romanowa, która urodziła się i mieszka w Hiszpanii, używa tytułu wielkiej księżnej. W przeszłości przyjeżdżała do Rosji. W 2016 roku odwiedziła wraz z synem anektowany przez Rosję Krym. Gieorgij Romanow mieszka obecnie w Moskwie i zajmuje się działalnością charytatywną.
Dziadkiem Marii Romanowej był wielki książę Cyryl (Kiriłł) Władimirowicz, stryjeczny brat Mikołaja II, który w latach 20. zeszłego wieku we Francji postanowił restytuować monarchię. Ogłosił przyjęcie tytułu imperatorskiego mimo sprzeciwu innych przedstawicieli rodu Romanowów żyjących w Europie Zachodniej po egzekucji rodziny carskiej w Rosji. Swemu synowi Władimirowi Cyryl nadał tytuł (również kwestionowany) wielkiego księcia spadkobiercy i cesarzewicza. Po Władimirze status głowy domu Romanowów przypadł księżnej Marii jako jego córce.
Źródło: PAP, Niezawisimaja Gazieta, Interfax, Moskowskij Komsomolec