Niemiecka policja przeszukała superjacht rosyjskiego oligarchy. Chodzi o śledztwo w sprawie prania pieniędzy

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP

Niemiecka policja przeszukała we wtorek w Bremie superjacht Dilbar, należący do obłożonego sankcjami przez Zachód i bliskiego Władimirowi Putinowi rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa - podał we wtorek tygodnik "Spiegel". Działania zostały podjęte w ramach śledztwa dotyczącego prania pieniędzy i unikania podatków.

W operacji wzięło udział ponad 60 funkcjonariuszy Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) i służb skarbowych wchodzących w skład specjalnej grupy śledczej "Ukraina" - napisano na portalu magazynu "Spiegel".

W tej sprawie pojawił się komunikat frankfurckiej prokuratury, ale nie wymieniono w nim nazwy jednostki i nazwiska związanego z nią "69-letniego rosyjskiego biznesmena". Zaznaczono jednak, że chodzi o to samo śledztwo, w ramach którego 21 września przeszukano 24 nieruchomości w różnych częściach kraju.

CZYTAJ TAKŻE: Jachty, samoloty, nieruchomości. Majątki rosyjskich oligarchów na celowniku śledczych

Jacht DilbarShutterstock

Oligarcha, który "pielęgnuje szczególnie bliskie związki" z Putinem

Dochodzenie koncentruje się wokół prowadzonych w latach 2017-2022 transakcji finansowych, w których wykorzystano złożoną sieć zarejestrowanych za granicą spółek, by ukryć pochodzenie pieniędzy. Śledczy podejrzewają, że pieniądze mogły pochodzić z działalności przestępczej, w szczególności z unikania podatków.

Według "Spiegla" podejrzanym jest właśnie Aliszer Usmanow, który został określony przez Unię Europejską jako "przyjazny Kremlowi oligarcha, który pielęgnuje szczególnie bliskie związki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem". Jego majątek przed rozpoczęciem wojny Rosji z Ukrainą szacowano na około 15 miliardów dolarów. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji zarówno UE, jak i USA wpisały Usmanowa na listę osób objętych sankcjami.

Rewizje przeprowadzone 21 września były również związane z zarzutami łamania sankcji.

Superjacht trafił do portu w Bremie z Hamburga

Dilbar jest jednym z największych jachtów świata. Według amerykańskiego ministerstwa skarbu wartość luksusowej jednostki wynosi 600-735 milionów dolarów. W kwietniu tego roku po ustaleniu przez niemieckich śledczych, że statek formalnie należy do siostry Usmanowa, która jest również objęta zachodnimi sankcjami, jednostka została zatrzymana w porcie w Hamburgu. Według rozgłośni NDR jacht został w zeszłym tygodniu przecumowany do portu w Bremie, by zwolnić miejsce w Hamburgu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości