Demonstrowali przeciwko aresztowaniu Tatarów. Dziesiątki zatrzymanych w Moskwie


Policja w Moskwie zatrzymała w czwartek 55 osób, które demonstrowały przed budynkiem Sądu Najwyższego w obronie Tatarów krymskich, skazanych za przynależność do Partii Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir). Sąd rozpatrzył apelacje skazanych i skrócił ich wyroki o trzy miesiące - poinformowała niezależna "Nowaja Gazieta".

Obrońcy praw człowieka powiadomili o co najmniej 55 zatrzymanych uczestnikach demonstracji. Wcześniej organizacja OWD-Info, monitorująca zatrzymania w Rosji, informowała o 42 zatrzymanych. Media niezależne podawały, że około 100 osób przyjechało z Krymu, by poprzeć Tatarów krymskich, których wyroki rozpatrywane były przez Sąd Najwyższy.

Niezależna "Nowaja Gazieta" poinformowała później, że Sąd Najwyższy nieco złagodził wyroki czterem Tatarom. Jednemu ze skazanych sąd zmniejszył wyrok z 17 lat więzienia do 16 lat i 9 miesięcy, a pozostałym z 9 lat do 8 lat i 9 miesięcy.

Do podobnej pikiety doszło w czwartek w Bachczysaraju - przekazała działaczka Lutfije Zadijewa.

Demonstracja w obronie skazanych odbyła się również w środę na moskiewskim Placu Czerwonym. Policja zatrzymała na niej siedem osób.

Problemy Tatarów po aneksji Krymu

Sąd Najwyższy rozpatruje apelacje złożone przez czterech Tatarów krymskich, których w grudniu 2018 roku sąd w Rostowie nad Donem skazał na kary od 9 do 17 lat więzienia. Sąd uznał, że brali oni udział w utworzeniu w Bachczysaraju komórki Partii Odrodzenia Islamskiego. Władze Rosji uznają ten ruch za organizację terrorystyczną. Oskarżeni nie przyznali się do winy. Centrum obrony praw człowieka Stowarzyszenia Memoriał uznało ich za więźniów politycznych.

Na Ukrainie Partia Odrodzenia Islamskiego nie jest zakazana, w Rosji zaś Sąd Najwyższy zdelegalizował ją w 2003 roku. Po aneksji Krymu w marcu 2014 roku rosyjski wymiar sprawiedliwości zaczął stawiać przedstawicielom Tatarów krymskich zarzuty o przynależność do tego ruchu.

Mająca siedzibę w Londynie Partia Odrodzenia Islamskiego (Hizb ut-Tahrir) zabiega o zjednoczenie muzułmanów - jak zaznacza - środkami pokojowymi, w jedno panislamskie państwo. Grupa ta nawołuje do obalenia prozachodnich rządów w krajach arabskich i prorosyjskich w Azji Centralnej.

Krymscy TatarzyPAP

Autor: ft//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: