Rosja ostro reaguje ws. krymskiego złota. "Nieprzyjazne ataki Holandii"

Krymskie złoto ma wrócić na Ukrainę. Rosji się to nie spodoba
Krymskie złoto ma wrócić na Ukrainę. Rosji się to nie spodoba
Fakty z zagranicy
Sąd Holandii nakazał zwrócenie Ukrainie złotych artefaktów z Krymu Fakty z zagranicy

To nieuczciwa i niesprawiedliwa decyzja – oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. W ten sposób odniosła się do wyroku sądu w Amsterdamie, który 14 grudnia zdecydował, że krymska złota kolekcja ma wrócić na Ukrainę.

- Decyzja ta kładzie kres planom Holandii, by ustanowić siebie stolicą prawną świata – oznajmiła Maria Zacharowa, cytowana przez agencję TASS. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ wymieniła szereg działań w Holandii w ostatnich latach, w tym w polityce wojskowej i zagranicznej, które – jej zdaniem – układają się w szereg "wielu nieprzyjaznych ataków" ze strony Holandii w stosunku do Rosji. Zarzuciła holenderskim władzom, że "świadomie" dążą do "zepsucia stosunków z Rosją".

14 grudnia sąd okręgowy w Amsterdamie orzekł, że kolekcja złotych artefaktów z Krymu, które w czasie, gdy Rosja zaanektowała ten półwysep, były wypożyczone holenderskiemu muzeum, musi powrócić na Ukrainę.

Sporna kolekcja

Przedmiotem sporu między władzami Ukrainy a czterema znajdującymi się na Krymie muzeami był zbiór kilkuset pozyskanych z wykopalisk eksponatów pochodzenia scytyjskiego, greckiego i rzymskiego, w tym wyrobów ze złota.

W chwili rosyjskiej aneksji Krymu w marcu 2014 r. kolekcję tę prezentowało uniwersyteckie muzeum archeologiczne Allarda Piersona w Amsterdamie w ramach wystawy "Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego".

Po zamknięciu ekspozycji w sierpniu 2014 roku pojawił się problem, komu Holandia powinna zwrócić eksponaty, pochodzące nie tylko z Krymu, ale również z muzeum w Kijowie. Kwestią zajął się holenderski sąd, który orzekł, że tylko państwa mogą się domagać zwrotu dóbr kultury. Ponieważ suwerenna jest tylko Ukraina, a nie Krym, ostateczne rozstrzygnięcie tego, kto jest właścicielem kolekcji, należy do sądu ukraińskiego - zaznaczono w wyroku.

[object Object]
15.03 | Jak wygląda życie mieszkańców Krymu rok po aneksji przez Rosję?Fakty TVN
wideo 2/4

Autor: tas//rzw / Źródło: TASS,PAP,Reuters

Tagi:
Raporty: