Świat

Rosja oskarża USA o przyspieszenie prac nad tarczą

Świat

Archiwum TVN24Kreml nie jest zadowolony z pomysłów na tarczę

- Negocjacje z Czechami i Polską nie tylko nie zostały wstrzymane, ale zostały podjęte kroki, by je przyspieszyć - głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ na temat planowanej budowy amerykańskiej tarczy rakietowej w Europie.

- Mamy wrażenie, że Stany Zjednoczone chcą uznać swoje plany za nieodwracalne - można przeczytać w oświadczeniu przeczytanym przez rzecznika rosyjskiej dyplomacji.

Amerykanie zostali zganieni za odrzucenie oferty Władimira Putina, który zaoferował Waszyngtonowi korzystanie z rosyjskiego radaru w Azerbejdżanie w zamian za rezygnację z tarczy. - Niestety, strona amerykańska nie zwraca uwagi na fakt, że rosyjskie propozycje są alternatywą, a nie uzupełnieniem ich planów - mówił rzecznik.

Wszystkie błędy USA związane z tarczą są zdaniem Moskwy wynikiem błędnego podejścia Amerykanów do sprawy Iranu: - Amerykańskie myślenie jest formułowane na niepodważalnej logice, że Iran jest wrogiem. Nie popieramy planów stworzenia "świętego przymierza" przeciwko temu krajowi.

Oświadczenie MSZ jest wynikiem niezadowolenia Moskwy z wyników październikowych rozmów z Amerykanami na temat tarczy. Rosjanie są rozczarowani, że po wizycie w ich kraju sekretarz stanu Condoleezzy Rice nie powstał żaden istotny dokument, który spełniłby oczekiwania Kremla - czyli odstąpienia od pomysłu budowy tarczy.

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24