"Rosja niebezpiecznie zbacza w stronę dyktatury"

 
TVN24Kasparow sam też wystartuje w wyborach

- Byłoby absurdem wybierać jednego kandydata, skoro to Kreml decyduje o tym, kto zostanie zarejestrowany w wyborach - powiedział Garri Kasparow, przywódca Innej Rosji, uzasadniając powód samodzielnego startu w wyborach.

- Jedynym realistycznym wyjściem jest koalicja z partią komunistyczną, gdyż tylko ona może zarejestrować kandydata bez konieczności zbierania 2 milionów podpisów, czego wymaga się w wypadku kandydatów niezależnych. Niestety, partia komunistyczna nie chce rzucić realnego wyzwania Kremlowi - powiedział Kasparow, odnosząc się do faktu, że przywódca Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadij Ziuganow wykluczył w piątek wszelką współpracę z Inną Rosją w wyborach prezydenckich.

Rosja niebezpiecznie steruje w stronę dyktatury. Wszystkie prawa człowieka są łamane(...) W więzieniach i aresztach coraz częściej stosowane są tortury Ruch na rzecz Praw Człowieka

Praw człowieka coraz mniej

Rosyjscy obrońcy praw człowieka podkreślili na poniedziałkowym kongresie, że stan przestrzegania praw człowieka w Rosji pogarsza się.

- Rosja niebezpiecznie steruje w stronę dyktatury. Wszystkie prawa człowieka są łamane(...) W więzieniach i aresztach coraz częściej stosowane są tortury - podkreślił przywódca Ruchu na rzecz Praw Człowieka Lew Ponomariow.

Jak podkreślił, coraz liczniejsze są naruszenia praw człowieka podczas wyborów i "dochodzi do nich z inicjatywy Kremla".

Przebywająca w szpitalu szefowa Moskiewskiej Grupy Helsińskiej Ludmiła Aleksiejewa w odczytanej na kongresie deklaracji potępiła zatrzymania i prześladowania obrońców praw człowieka. Poradziła przy tym swoim kolegom, by nie angażowali się w politykę nawet po stronie opozycji.

- Nie wolno nam zarazić się wirusem walki politycznej - zaznaczyła.


Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości