Rosyjski naukowiec skazany na 12 lat więzienia za zdradę

Źródło:
PAP
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Postępowanie przed rosyjskim sądem. Wideo archiwalneReuters Archive

Walerij Gołubkin skazany na 12 lat pozbawienia wolności – informuje agencja Reutera. Rosyjski naukowiec zdaniem moskiewskiego sądu dopuścił się zdrady.

Rosyjski akademik Walerij Gołubkin został w poniedziałek skazany przez sąd rosyjski na 12 lat pozbawienia wolności za zdradę – poinformowała agencja Reutera.

ZOBACZ TEŻ: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

71-letni Gołubkin, który jest profesorem w moskiewskim Instytucie Badań Aerodynamicznych, został zatrzymany w 2020 roku w związku z podejrzeniem przekazywania tajemnic niewymienionemu z nazwy państwu NATO.

Niezależny portal rosyjski Meduza podał, że sprawę karną przeciw Gołubkinowi wszczęto w związku z międzynarodowym projektem dotyczącym stworzenia hipersonicznego samolotu pasażerskiego HEXAFLY-INT, przy którym współpracowali uczeni z UE, Rosji i Australii.

Naukowcy oskarżani o przekazywanie poufnych materiałów

Według śledczych Gołubin przekazywał kolegom z Holandii raporty zawierające tajemnice państwowe. Przy tym – jak twierdzą obrońcy praw człowieka – przesyłane raporty zostały przed przekazaniem trzykrotnie sprawdzone przez specjalistów.

Adwokat skazanego Aleksandr Tymoszenko powiedział, że jego klient „kategorycznie” nie przyznaje się do winy.

W ostatnich latach aresztowano i oskarżono o zdradę w Rosji także innych naukowców, twierdząc, że są oni podejrzewani o przekazywanie poufnych materiałów cudzoziemcom. Krytycy władz rosyjskich uważają, że za tymi zatrzymaniami stoi często nieuzasadniona paranoja władz.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP