Doniesienia o ataku rakietowym na Biełgorod. Rosjanie o ofiarach wśród cywilów

Źródło:
Reuters

Rosyjskie władze donoszą, że Ukraina przeprowadziła w czwartek atak rakietowy na miasto Biełgorod położone na południu Rosji. Według nich zginęło sześć osób, a kilkanaście zostało rannych. Lokalne media donoszą nawet o dziewięciu zabitych. Kijów nie skomentował na razie tych informacji.

Rosyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało o sześciu ofiarach śmiertelnych i 17 rannych, w tym czworgu dzieci. Wcześniej gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow informował w mediach społecznościowych, że zginęło pięć osób, w tym dziecko, a rannych zostało 18 osób, w tym pięcioro dzieci. 

- To kolejna zbrodnia ukraińskich nazistów - skomentował gubernator sąsiedniego obwodu kurskiego Roman Starowojt. Rosyjskie władze używają fałszywej narracji o "ukraińskich nazistach", by uzasadnić nielegalną agresję zbrojną na Ukrainę

Według Starowojta ukraińskie rakiety uderzyły w centrum handlowe, obiekt sportowy oraz dzielnice mieszkalne. - Wróg celowo uderza w ludność cywilną - oświadczył. 

Korespondent telewizji Zwiezda należącej do rosyjskiego ministerstwa obrony poinformował, że w pobliżu centrum handlowego Magnit zginęło sześć osób. Rosyjski kanał Mash podał z kolei, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych wynosi dziewięć. 

Jak podaje agencja Reuters, na filmach i zdjęciach opublikowanych w mediach społecznościowych widać budynek z logo Magnit z rozbitymi prawie wszystkimi oknami, a także wybite okna w sąsiednich apartamentowcach. Nagranie wideo opublikowane przez Zwiezdę ukazuje ratowników biegnących na pomoc rannym w obiekcie sportowym. 

Agencja zaznacza, że Kijów nie skomentował na razie tych doniesień. 

Biełogorod celem ataków

Biełgorod to największe rosyjskie miasto położone najbliżej granicy z Ukrainą. Od wybuchu wojny miasto i otaczający go region były wielokrotnie atakowane - przypomina Reuters. Według władz rosyjskich pod koniec grudnia w najpoważniejszym takim ataku na miasto zginęło 25 osób.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że miejscowy systemy obrony powietrznej zestrzelił 14 ukraińskich rakiet nad obwodem Biełgorodu. Reuters zaznacza, że nie mógł niezależnie potwierdzić tych informacji. 

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: Reuters