Co z mistralami? Rosja domaga się formalnych wyjaśnień, "żeby podjąć dalsze czynności"

Bernard Grua (CC BY-NC-SA 2.0)Francja zawiesiła wykonanie kontraktu o przekazaniu mistrali z powodu sankcji i roli Rosji w konflikcie na Ukrainie

Rosja domaga się oficjalnych wyjaśnień co do losów zamówionych we Francji okrętów desantowych typu Mistral. Ustne tłumaczenia są niewystarczające, nawet jeśli ich autorem jest prezydent Francois Hollande - mówi RIA Nowosti jeden z urzędników rosyjskiego ministerstwa obrony.

- Żeby podjąć dalsze czynności, pójście do sądu czy danie Francji więcej czasu, Rosja musi mieć pisemne wyjaśnienie sytuacji - powiedział wysokiej rangi urzędnik z departamentu ministerstwa zajmującego się współpracą militarno-techniczną.

Jego departament domaga się wyjaśnień od odpowiedniego francuskiego urzędu.

Planowaną pierwotnie na październik dostawę Rosji pierwszego okrętu desantowego typu Mistral prezydent Francji Francois Hollande połączył z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. Pod koniec listopada Hollande oświadczył, że obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy nie pozwala na dostarczenie Rosji pierwszego zamówionego przez nią okrętu. Oba okręty typu Mistral - Władywostok i Sewastopol - Rosja kupiła we Francji za 1,2 mld euro na podstawie kontraktu zawartego w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.

Autor: mtom / Źródło: Sputnik News, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bernard Grua (CC BY-NC-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości