Lot rosyjskich bombowców strategicznych. Poderwano myśliwce F-16

Świat

Rosyjskie Tu-95 nagrane u wybrzeży AlaskiMinisterstwo Obrony Rosji
wideo 2/42

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły trwający ponad dziewięć godzin lot nad morzami Barentsa, Norweskim i Północnym - poinformowało w poniedziałek ministerstwo obrony Rosji. Na tę operację zareagowała Norwegia, która poderwała swoje myśliwce F-16.

Resort obrony Rosji podkreślił, że załogi lotnictwa strategicznego regularnie realizują loty nad międzynarodowymi wodami Arktyki, Bałtyku, Morza Czarnego i Oceanu Spokojnego, ściśle przestrzegając przy tym międzynarodowych przepisów o żegludze powietrznej i nie naruszając granic innych państw.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że na poszczególnych etapach lotu bombowcom towarzyszyły norweskie myśliwce F-16.

Rosja przemieszcza wojsko na zachód

Tu-95MS (oznaczenie zachodnie Bear-H) to czterosilnikowy turbośmigłowy ciężki bombowiec z uzbrojeniem ofensywnym w postaci pocisków manewrujących.

W ubiegłym tygodniu Rosja poinformowała Norwegię, że zamierza w dniach od 14 do 17 sierpnia przeprowadzić ćwiczenia swych sił morskich i lotniczych w pobliżu północnej części norweskiego wybrzeża, z czym łączyć się będzie zamknięcie czterech akwenów.

Według norweskiego ministerstwa obrony, wpisuje się to w obecną tendencję zwiększania przez Rosję częstotliwości tego rodzaju przedsięwzięć wojskowych i przemieszczania ich coraz bardziej na zachód.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: RAF