Świat

Rokossowski stanął w Wołgogradzie. "Marszałek dwóch narodów" na koniu

Świat


W Wołgogradzie (dawniej Stalingrad), na brzegu Wołgi, naprzeciwko miejsca, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się sztab głównodowodzącego Frontu Dońskiego, stanął pomnik marszałka Konstantego Rokossowskiego. Inicjatorami ustanowienia pomnika byli potomkowie dowódcy.

Marszałek Konstanty Rokossowski został przedstawiony w paradnym mundurze. Autorami pomnika są rzeźbiarze z Moskwy, Władimir i Daniła Surowcewowie, którzy podczas prac nad pomnikiem korzystali z dokumentacji filmowej, od rodziny marszałka otrzymali też osobiste rzeczy i mundur dowódcy.

Sponsorami odlania i ustanowienia pomnika są moskiewscy mecenasi i Uralwagonzawod.

Represjonowany dowódca

Marszałek Konstanty Rokossowski, urodzony w Warszawie syn polskiego szlachcica i Rosjanki, był radzieckim dowódcą, dwukrotnym Bohaterem Związku Radzieckiego, a po wojnie także posłem na Sejm PRL, wiceprezesem Rady Ministrów oraz narzuconym przez Moskwę wiceministrem obrony RP i PRL (oraz ZSRR).

W czasie czystek stalinowskich był represjonowany, oskarżany o pracę dla wywiadu polskiego i japońskiego. Po niepowodzeniach Armii Czerwonej w wojnie fińskiej został uratowany dzięki interwencji marszałka ZSRR Siemiona Timoszenki u Józefa Stalina.

W czasie II wojny światowej dowodził m.in. operacją "Pierścień". Front Doński pod dowództwem gen. Rokossowskiego rozbił 6. Armię niemiecką pod Stalingradem. Odznaczył się też wybitnymi umiejętnościami dowódczymi podczas bitwy o berlin, Kursk i Moskwę.

W 1956 r. jako marszałek Polski domagał się siłowego stłumienia protestów, po Październiku Władysław Gomułka pozbył się go z Polski.

Weteran armii Andersa przegrał z ZUS-em
Weteran armii Andersa przegrał z ZUS-emTTV
wideo 2/20

Autor: asz / Źródło: sdelanounas.ru