Robot rozwikła tajemnicę El Nino


Ma oceniać zmiany klimatyczne w południowo-zachodniej części Pacyfiku. Francuscy i peruwiańscy naukowcy zwodowali robota, który ma pomóc zgłębić tajemnice efektu cieplarnianego.

Badany rejon oceanu to piąte co do wielkości skupisko ryb na świecie. Odgrywa olbrzymie znaczenie w procesie globalnego ocieplenia. Badania mają pomóc przewidzieć, co nas czeka w dalszej przyszłości.

Robot kontrolowany przez satelitę bada temperaturę wody, jej zasolenie oraz poziom tlenu. Naukowcy wypuścili także balon meteorologiczny zbierający dane o pogodzie do wysokości 20 tysięcy metrów nad ziemią.

Naukowcy wyruszyli ze stolicy Peru Limy. Ich głównym centrum operacyjnym jest statek Jose Olaya. Ich głównym narzędziem badawczym jest robot łódz-podwodna nazwana "Glider". Ma zbadać wody południowo-zachodniego Pacyfiku.

- Cały projekt oceaniczny ma na celu zrozumienie relacji i wzajemnego oddziaływania pomiędzy oceanem a atmosferą. Dzięki temu będzie można stworzyć model dzięki któremu będziemy w stanie przewidzieć to co się wydarzy w dłuższym okresie czasu - powiedział jeden z naukowców francuskich Chaigneau.

Naukowcy liczą, że podczas trzy miesięcznej misji "Glidera uda im się rozwiązać zagadkę anomalii pogodowych nazywanych El Nino i La Nina. Cyklicznie zdarzają się one na powierzchni oceanów powodując zmiany temperatur, powodzie oraz susze w różnych regionach świata. Badania nad tymi zjawiskami rozpoczęto już w latach 80.

Zaburzenie pogody

El Nino to zwyczajowe określenie przez rybaków peruwiańskich pływu ciepłej wody z zachodu w rejony zimnego Prądu Peruwiańskiego, najczęściej w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Nazwę El Nino po raz pierwszy pojawiła się w latach 80.

El Nino to okresowe zaburzenie równowagi termicznej Ziemi, które pojawia się co kilka lat. Zjawisko to powstaje w całym basenie Pacyfiku i ma wpływ na zmiany pogody na całej kuli ziemskiej.

Źródło: Reuters