Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę, pięć państw było przeciwko

Źródło:
PAP

Rezolucja potępiająca Rosję za jej atak na Ukrainę została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Za dokumentem zagłosowała zdecydowana większość państw ONZ, pięć było przeciwko. W rezolucji znalazło się żądanie, by Federacja Rosyjska wycofała swoje siły z Ukrainy. Wyrażono także "poważne zaniepokojenie doniesieniami o atakach na obiekty cywilne" oraz "ofiarami wśród ludności cywilnej".

Zgromadzenie Ogólne ONZ - w czasie rozpoczętej w poniedziałek "nadzwyczajnej sesji specjalnej", pierwszej od 1982 roku - głosowało w środę nad niewiążącą rezolucją, która potępia Rosję za akty przemocy na Ukrainie i żąda natychmiastowego wycofania rosyjskich wojsk z tego kraju.

Za dokumentem głosowało 141 państw członkowskich ONZ. Przeciw było 5, a 35 państw wstrzymało się do głosu.

Wśród głosów przeciwnych, oprócz Rosji i Białorusi, były Syria, Korea Północna i Erytrea. Wstrzymały się między innymi: Indie, Chiny, Iran, Armenia, Uganda, Senegal i Kazachstan.

Treść rezolucji

Rezolucja uznaje, że Rosja naruszyła zasady Karty Narodów Zjednoczonych i "żąda, by Federacja Rosyjska natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo wycofała wszystkie swoje siły wojskowe z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową".

W dokumencie wyrażono "poważne zaniepokojenie doniesieniami o atakach na obiekty cywilne, takie jak domy mieszkalne, szkoły i szpitale, oraz o ofiarach wśród ludności cywilnej, w tym kobiet, osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci" oraz ubolewanie z powodu zaangażowania Białorusi w wojnę.

>> W ONZ debata o ataku Rosji na Ukrainę. Ukraiński dyplomata: wojna została wybrana przez kogoś, kto teraz siedzi w bunkrze

Ambasador USA przy ONZ: działania Rosji stanowią pogwałcenie wszystkiego, co reprezentuje to ciało

Przed głosowaniem podczas debaty przemawiał między innymi ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia. Działania Rosji w Ukrainie porównał do wydarzeń z II wojny światowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ambasador Ukrainy przy ONZ: Rosjanie wkroczyli na ukraińską ziemię, by pozbawić ją prawa do istnienia

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield mówiła zaś, że "Rosja bombarduje budynki mieszkalne, święte miejsca pochówków, przedszkola, sierocińce i szpitale" oraz "wywołała masowy głód i zmusiła tak wielu ludzi do opuszczenia domów". - Działania Rosji stanowią pogwałcenie wszystkiego, co reprezentuje to ciało - oceniła. Dodała, że Rosja planuje dodatkowe zaostrzenie brutalności działań i używa zakazanej amunicji kasetowej i bomb termobarycznych. Thomas-Greenfield podziękowała Rosjanom uczestniczącym w protestach przeciwko wojnie i zwróciła się do rosyjskich żołnierzy: - Wasi przywódcy okłamują was. Nie popełniajcie zbrodni wojennych. Zróbcie wszystko, co możecie, by złożyć broń i opuścić Ukrainę.

Podczas trwającej od poniedziałku debaty krytykę działań Moskwy wyraziło ponad 100 przedstawicieli państw ONZ, w tym Polska.

Jak przebiegała debata w ONZ i o czym mówił ukraiński ambasador? Relacja Marcina Wrony (wideo z 28.02.2022)
Jak przebiegała debata w ONZ i o czym mówił ukraiński ambasador? Relacja Marcina Wrony (wideo z 28.02.2022)TVN24

Autorka/Autor:akr/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: