Centroprawicowy rząd Chile chce zmienić treść podręczników szkolnych dotyczącą rządów gen. Augusto Pinocheta. Teraz określane one mają być terminem "reżim", a nie "dyktatura". Lewicowa opozycja oskarża władze o próby fałszowania historii i wybielania Pinocheta.
Augusto Pinochet przejął władzę w Chile w drodze puczu wojskowego w 1973 r. Obalił wówczas lewicowe rządy coraz mocniej skręcające w stronę komunizmu, współpracujące z Kubą.
Chodzi o używanie tego samego wyrażenia, które jest używane na świecie, bardziej ogólnego terminu, jak reżim wojskowy. minister edukacji Harald Beyer
Okres autorytarnych rządów Pinocheta, które zakończyły się w 1990 r. pokojowym przekazaniem rządów demokratycznie wybranym władzom, budzi wielkie kontrowersje. Zaginęło wtedy lub zostało zabitych przez juntę ponad 3 tys. Chilijczyków. Wiele tysięcy przeszło przez więzienia i obozy internowania.
Zwolennicy Pinocheta podkreślają jednak, że zapobiegł on przejęciu władzy przez coraz agresywniejszych komunistów, wspieranych przez kubańskich sojuszników i sowiecką agenturę oraz wydobył kraj z gospodarczej zapaści, czyniąc Chile jednym z najlepiej prosperujących krajów Ameryki Południowej.
Decyzja polityczna czy nie?
Rząd zaprzecza, jakoby decyzja ws. zmiany programu nauczania miała polityczny charakter. Decyzję o usunięciu terminu "dyktatura" podjęła Narodowa Rada Edukacji. Minister edukacji Harald Beyer, wybrany zaledwie w ubiegłym tygodniu, broni tej decyzji. - Chodzi o używanie tego samego wyrażenia, które jest używane na świecie, bardziej ogólnego terminu, jak reżim wojskowy - mówi Beyer. Dodaje, że on sam osobiście nie ma problemu z uznawaniem, że Pinochet stał na czele "dyktatorskiego rządu".
Nie można zmienić historii poprzez dekret czy ustawę. były prezydent Chile Eduardo Frei
Lewica ostro krytykuje zmiany w podręcznikach. Senator Isabel Allende, córka prezydenta Salvadora Allende, który popełnił samobójstwo podczas puczu w 1973 r., powiedziała, że to "nie do przyjęcia". - Nie można zmienić historii poprzez dekret czy ustawę - dodaje były prezydent Chile (1994-2000) Eduardo Frei.
Obecnie, po wielu latach dominacji lewicy, Chile rządzi centroprawica. Prezydent Sebastian Pinera jest pierwszym konserwatystą na tym stanowisku od zakończenia rządów Pinocheta. Wspierająca go większość w parlamencie zależy częściowo od prawicowego Niezależnego Związku Demokratycznego, który otwarcie popiera Pinocheta.
Źródło: BBC News, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: bcn.cl