Konserwatywny premier Aleksandar Vuczić wygrał niedzielne wybory prezydenckie w Serbii, uzyskując 58 proc. głosów w pierwszej turze - podaje agencja Reutera, przytaczając projekcję wyników wyborów na podstawie rezultatów z wybranych lokali wyborczych.
Agencje AP i EFE informują, że premier wygrał zdobywając około 55-procentowe poparcie wyborców.
Lokale wyborcze zamknięto o godz. 20. Spośród 7,1 mln mieszkańców Serbii uprawnionych do głosowania było 6,8 mln osób. Jak podała państwowa komisja wyborcza, na dwie godziny przed zakończeniem głosowania frekwencja wynosiła ok. 46 proc. - o dwa punkty procentowe mniej niż podczas poprzednich wyborów prezydenckich w 2012 roku.
Faworytem niedzielnych wyborów był kandydujący z ramienia konserwatywnej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) premier Aleksandar Vuczić. Sondaże dawały mu dużą przewagę nad 10 kandydatami opozycji. Wygrana ugruntowała pozycję kandydata SNS jako najważniejszego polityka w regionie, mimo oskarżeń o autorytaryzm ze strony opozycji. Sondaże wskazują, że poparcie dla 47-letniego Vuczicia, który jest szefem rządu od 2014 roku, nie spadło w ostatnim czasie mimo wprowadzanych przez niego środków oszczędnościowych, by ożywić gospodarkę. Trudne reformy i cięcia przyczyniły się do poprawy sytuacji gospodarczej kraju i obniżenia bezrobocia. Mimo tych sukcesów poziom życia w kraju jest zaliczany do najniższego na Bałkanach.
Wybory w Serbii
Zdobycie przez Vuczicia 58 procent głosów oznacza, że nie będzie drugiej tury wyborów. Wśród 10 rywali Vuczicia do najpoważniejszych należeli były minister spraw zagranicznych Vuk Jeremić i dotychczasowy rzecznik praw obywatelskich Sasza Janković. Obaj są centrystami i startowali jako kandydaci niezależni. W wyborach udział wzięli również m.in. szef Serbskiej Partii Radykalnej (SRS) Vojislav Szeszelj, który rok temu został uniewinniony od zarzutów zbrodni wojennych przez trybunał ONZ w Hadze, oraz działacz polityczny i komik Luka Maksimović. Niezależni obserwatorzy zgłaszali pojedyncze nieprawidłowości w procesie głosowania, jak przypadki prób przekupienia wyborców czy oddania głosów przez osoby nieposiadające odpowiedniego dokumentu tożsamości.
Autor: mw/sk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sns.org.rs