"Reszta świata patrzy, co zrobi Europa". Będzie konferencja w sprawie uchodźców


Nowy Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi poinformował, że pod koniec marca w Genewie odbędzie się konferencja w sprawie znalezienia stałego miejsca pobytu dla syryjskich uchodźców.

Włoski dyplomata, który na początku roku objął funkcję po Portugalczyku Antonio Guterresie, podkreślił, że będzie to pierwsze tego typu spotkanie organizowane przez ONZ. - Będzie ono dotyczyło uchodźców syryjskich, gdyż to oni stanowią najpilniejszy problem. Jest bardzo ważne, aby na konferencji były reprezentacje na szczeblu ministerialnym i aby jej uczestnicy przyjechali z konkretnymi zobowiązaniami dotyczącymi rozmieszczenia uchodźców, a nie z pieniędzmi - podkreślił.

Reszta świata patrzy, co Europa robi w sprawie uchodźców. Jeśli zacznie ona wprowadzać ograniczenia, stawiać bariery, mieć wrogi stosunek do imigrantów, mogę was zapewnić, że reszta zrobi to samo. Jednak nie jest to przesłanie, które powinno płynąć z Europy Filippo Grandi

Grandi sprecyzował, że sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun otworzy konferencję 30 marca w Genewie.

Podziękowania dla Merkel

Wysoki Komisarz NZ przypomniał, że Turcja jest krajem, który przyjął najwięcej uchodźców na całym świecie. Zapowiedział, że jeszcze przed lutową konferencją w Londynie poświęconą zebraniu funduszy dla uchodźców, w styczniu uda się do Ankary, a także do Jordanii i Libanu - dwóch kolejnych krajów, które przyjęły najwięcej syryjskich uchodźców. Grandi podziękował kanclerz Niemiec Angeli Merkel, której kraj przyjął do tej pory 1,1 mln uchodźców, głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu. Wyraził też zaniepokojenie w sprawie prób części europejskich krajów zamykania drzwi przed uchodźcami. - Reszta świata patrzy, co Europa robi w sprawie uchodźców. Jeśli zacznie ona wprowadzać ograniczenia, stawiać bariery, mieć wrogi stosunek do imigrantów, mogę was zapewnić, że reszta zrobi to samo. Jednak nie jest to przesłanie, które powinno płynąć z Europy - podkreślił.

Słowa krytyki

Prezydent USA Barack Obama obiecał przyznanie wiz 10 tysiącom Syryjczyków w 2016 roku. Kanada zobowiązała się do przyjęcia 25 tysięcy uchodźców syryjskich do końca lutego. Komentując niedawne wprowadzenie przez Szwecję i Danię kontroli granicznych, Grandi powiedział: - Gdyby Europa miała spójną i skoordynowaną odpowiedź (na problem uchodźców), nie doszłoby do takiej sytuacji - dodał. Skrytykował Kopenhagę za propozycje wprowadzenia utrudnień przy uzyskiwaniu azylu przez uchodźców, a także trzyletniego oczekiwania na przyjazd ich rodzin z kraju. Grandi uznał, że propozycje, by zezwolić policji na konfiskatę dóbr należących do imigrantów o wartości powyżej 3 tys. koron duńskich (436,89 dolarów) są dla nich upokarzające.

Kim jest Grandi?

Grandi ma za sobą wieloletnią pracę w UNHCR. W latach 2010-14 stał na czele Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Wcześniej pracował w Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA). Był też przedstawicielem UNHCR w Sudanie, Syrii, Turcji i Iraku. Kierował misjami humanitarnymi w Jemenie i Demokratycznej Republice Konga. Wybór Grandiego na Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców był postrzegany jako sygnał wysłany do Włoch, jednego z krajów, które znalazły się na pierwszej linii w kryzysie migracyjnym.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: