"Nadzwyczajny tłok" na Morzu Śródziemnym. Rekordowa liczba okrętów wojennych

Źródło:
PAP
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4
Polscy wojskowi odwiedzili amerykański lotniskowiec USS Gerald R. Ford. "To już nie jest tylko kwestia zdjęcia"Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Na Morzu Śródziemnym między Sardynią i Cyprem jest ponad 50 jednostek - donosi włoski dziennik "La Repubblica". Jak podaje gazeta, to rezultat konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Rzymski dziennik pisze wręcz o "nadzwyczajnym tłoku" na Morzu Śródziemnym z powodu obecności lotniskowców, krążowników i innych okrętów - podała "La Repubblica".

Na wodach wokół Cypru znajdują się dwa amerykańskie lotniskowce: Eisenhower i Ford wraz z kilkunastoma towarzyszącymi im jednostkami.

Z kolei w rejonie Sardynii i Sycylii stoją dwa włoskie lotniskowce Cavour i Garibaldi oraz hiszpański Juan Carlos, a z nimi cały rząd fregat.

Amerykański okręt podwodny o napędzie atomowym

Jednocześnie Centralne Dowództwo wojsk USA poinformowało w niedzielę, że okręt podwodny klasy Ohio przybył do "rejonu odpowiedzialności", który obejmuje wschodni rejon Morza Śródziemnego, Morze Czerwone, Zatokę Perską i Zatokę Omańską. Okręty klasy Ohio to jednostki o napędzie atomowym wyposażone w pociski z głowicami nuklearnymi.

W komunikacie nie podano, gdzie dokładnie znajduje się okręt. Według mediów jego przybycie może być częścią tej samej operacji, w ramach której wysłano już do tego rejonu dwie grupy uderzeniowe okrętów USA z lotniskowcami.

Mają one odstraszać Iran i podporządkowane mu ugrupowania, w tym libański Hezbollah, od zaatakowania Izraela prowadzącego operacją lądową w Strefie Gazy przeciwko Hamasowi.

Autorka/Autor:ads//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock