W reaktorze nr 4 nie ma już wody w zbiorniku ze zużytymi prętami paliwowymi, a to wiąże się ze "skrajnie wysokim" poziomem promieniowania. W reaktorze mogło dojść do uszkodzenia osłony bezpieczeństwa. Pozostałe reaktory w Fukushimie też uległy awarii.
Oto lista i stan reaktorów japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I, poczynając od tych, które stanowią największe zagrożenie.
REAKTOR NR 3 o mocy 798 megawatów - według będącej właścicielką elektrowni spółki TEPCO (Tokyo Electric Power Co), wykazuje najwyższy poziom promieniowania. Jest także jedynym, którego paliwo zawiera pluton. Do jego wnętrza pompowano wodę morską, by zapobiec przegrzaniu. W mieszczącym reaktor budynku nastąpił w poniedziałek wybuch. Jak podała agencja Kyodo, wtorkowa próba zrzucenia wody na reaktor przez wojskowy śmigłowiec nie udała się, prawdopodobnie wskutek zbyt silnego promieniowania. TEPCO poinformowała, że w zbiorniku ze zużytymi prętami paliwowymi nastąpił wzrost temperatury, powodując wytwarzanie się pary, ale nie jest to zmiana krytyczna. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), osłona bezpieczeństwa reaktora nr 3 wydaje się nienaruszona. Jednak rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano powiedział w środę, że osłona mogła doznać uszkodzeń.
REAKTOR NR 4 o mocy 784 megawatów - telewizja pokazała w środę wydobywający się z jego otoczenia dym lub parę po tym, gdy wcześniej widziano tam płomienie. W chwili piątkowego trzęsienia ziemi reaktor był wyłączony w związku z pracami konserwacyjnymi. We wtorek wybuch w rejonie zbiornika ze zużytymi prętami paliwowymi wybił dwa otwory w ścianie budynku reaktora. Przez otwory te zamierza się pompować wodę do chłodzenia zużytego paliwa, ale ze względu na wysoki poziom promieniowania przygotowania do tego idą powoli i zabiorą dwa lub trzy dni. Zbiornik ze zużytymi prętami paliwowymi w budynku reaktora nr 4 nie zawiera już wody, co wiąże się ze "skrajnie wysokim" poziomem promieniowania - podał w środę szef amerykańskiej agencji ds. dozoru jądrowego (NRC).
REAKTOR NR 2 o mocy 784 megawatów - we wtorek wybuch uszkodził kondensator nadmiaru pary w reaktorze oraz dach budynku. Według Kyodo, około jednej trzeciej prętów paliwowych reaktora jest uszkodzone. Japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego poinformowała, iż pompowanie wody morskiej do reaktora przebiega sprawnie.
REAKTOR NR 1 o mocy 460 megawatów - w sobotę w jego otoczeniu nastąpił wybuch. Jak podała w środę Kyodo, szacuje się, że 70 proc. prętów paliwowych reaktora zostało uszkodzonych. Według agencji bezpieczeństwa nuklearnego, pompowanie wody do reaktora przebiega sprawnie.
REAKTOR NR 5 o mocy 784 megawatów - w chwili piątkowego trzęsienia ziemi był wyłączony ze względu na prace konserwacyjne. Według TEPCO, w środę do reaktora pompowano wodę, a temperatura zbiornika ze zużytym paliwem wzrosła tylko nieznacznie.
REAKTOR NR 6 o mocy 1100 megawatów - TEPCO podała w środę, że do reaktora pompowana jest woda, a temperatura w zbiorniku ze zużytymi prętami paliwowymi nieznacznie wzrosła. Uważa się, że reaktory nr 5 i 6 stwarzają znacznie mniejsze zagrożenie niż cztery pozostałe.
PRZECZYTAJ TAKŻE O WYDARZENIACH W JAPONII WE WTOREK, PONIEDZIAŁEK, NIEDZIELĘ, SOBOTĘ I PIĄTEK
Źródło: PAP