Świat

Ratko Mladić przeszedł operację

Świat

 
TVN24Były generał prawdopodobnie będzie miał dwa procesy, bo oskarżenie chce być pewne, że dożyje chociaż jednego wyroku

Były dowódca sił Serbów bośniackich Ratko Mladić, który jest sądzony w Hadze za zbrodnie wojenne i ludobójstwo, przeszedł w środę operację przepukliny. - Zadzwonił do mnie dzisiaj z wiadomością, że czuje się dobrze - powiedział w czwartek jego adwokat, Milosz Szaljić.

Serbski dziennik "Blic" napisał w czwartek, że Mladicia przewieziono we wtorek do holenderskiego szpitala Bronovo "w trybie pilnym".

Gazeta dodała, że rzeczniczka haskiego trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii Nerma Jelaczić nie była w stanie potwierdzić informacji o hospitalizacji Mladicia, tłumacząc, że "nie może informować o stanie zdrowia oskarżonego bez uzyskania jego zgody".

Dwa procesy

Również we wtorek ONZ-owska prokuratura zaproponowała rozdzielenie aktu oskarżenia Mladicia na dwie części i przeprowadzenie dwóch procesów. W pierwszej kolejności były generał odpowiedziałby za masakrę 8 tysięcy muzułmanów w Srebrenicy, a dopiero potem, w osobnym procesie, za inne zarzucane mu zbrodnie. Jest to podyktowane obawami, że stan zdrowia Mladicia może uniemożliwić mu udział w długim procesie, obejmującym wszystkie oskarżenia. Trybunałowi zależy natomiast na tym, żeby zbrodniarz usłyszał wyrok za masakrę przeprowadzoną wiosną 1995 roku.

69-letni "kat ze Srebrenicy" ukrywał się przez 16 lat, nim w maju tego roku zatrzymano go w Serbii. Według jego adwokata w ostatnich latach doznał on udaru i cierpi na niedowład ręki.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24