Rasmussen: Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie to pobudka


Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział po przybyciu do Walii na szczyt Sojuszu, że Rosja atakuje Ukrainę. Dodał, że NATO podejmie ważne decyzje, by przeciwstawić się zagrożeniom płynącym m.in. z jej strony. "Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie to pobudka" - napisał na Twitterze.

OGLĄDAJ WYDANIE SPECJALNE POŚWIĘCONE SZCZYTOWI NATO W TVN24 BIZNES I ŚWIAT

- Stoimy w obliczu dramatycznej zmiany sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa. Na wschodzie Rosja atakuje Ukrainę. Na południowym wschodzie widzimy rosnącą w siłę organizację terrorystyczną, która popełniła straszne zbrodnie. Na południu widzimy przemoc, brak bezpieczeństwa i niestabilność - powiedział Rasmussen dziennikarzom po przybyciu do Newport.

Rasmussen: Liczy się to, co Rosja robi, a nie mówi

- Na szczycie podejmiemy ważne kroki, by przeciwstawić się tym zagrożeniom i wzmocnić obronę członków Sojuszu - dodał. W tym celu przyjęty zostanie Plan Działań na rzecz Gotowości - zapowiedział.

- Szczyt ukształtuje przyszłość NATO, pokaże naszą determinację, jedność i solidarność. Otoczony przez kryzysy, nasz Sojusz jest wyspą bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu - podkreślił Rasmussen.

Zapytany o plan zawieszenia broni na Ukrainie, przedstawiony poprzedniego dnia przez prezydenta Rosji Władimira Putina, Rasmussen powiedział, że NATO popiera wysiłki mające na celu znalezienie pokojowego rozwiązania konfliktu, ale liczy się to, co dzieje się tam na miejscu.

- I niestety wciąż jesteśmy świadkami destabilizowania przez Rosję sytuacji na wschodniej Ukrainie - powiedział szef NATO. Dodał, że w czwartek Sojusz ogłosi konkretne plany wzmocnienia partnerstwa i współpracy z Ukrainą.

Moskwa zaprzecza, jakoby na Ukrainie byli rosyjscy żołnierze; NATO twierdzi, że jest ich tam ponad 1000.

Wcześniej Rasmussen napisał na Twitterze, że "Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie to pobudka" dla Sojuszu i wskazanie na to, że "nasza wolność, bezpieczeństwo i dobrobyt nie są dane na zawsze".

Rasmussen powiedział też, że jest pewien, iż państwa NATO wezmą pod uwagę każdą prośbę rządu Iraku o wsparcie w konfrontacji z dżihadystami z Państwa Islamskiego. Jednak - zastrzegł - Sojusz nie otrzymał od irackich władz żadnej prośby o zaangażowanie. - Jestem pewien, że jeśli iracki rząd zwróciłby się o pomoc do NATO, kraje Sojuszu potraktowałyby taką prośbę bardzo poważnie - dodał Rasmussen.

Plan Działań na rzecz Gotowości

Pierwsza sesja szczytu NATO w walijskim Newport rozpocznie się przed godz. 14 polskiego czasu i jej tematem będzie przyszłość zaangażowania Sojuszu w Afganistanie po zakończeniu w tym roku misji ISAF. Po południu odbędzie się spotkanie Komisji NATO - Ukraina z udziałem ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki.

W piątek NATO ma przyjąć Plan Działań na rzecz Gotowości (RAP - Readiness Action Plan), który przewiduje m.in. wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu, gdzie mają powstać bazy operacyjne dla wzmocnionych sił szybkiego reagowania, nazywanych szpicą. Ma ona liczyć około 4 tys. żołnierzy.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: