Rasmussen: Rosja odbudowuje strefę wpływów. Zachód powinien się zbroić

mil.ruRosja zwiększyła wydatki na armię o 30 proc.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ostrzegł w wywiadzie dla niedzielnego wydania "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że Rosja nie ogranicza swoich roszczeń tylko do Krymu i Ukrainy, lecz dąży do odbudowy strefy wpływów. Zaapelował do krajów Sojuszu o zwiększenie wydatków na obronę.

- Chodzi o coś więcej niż Krym i Ukraina. Rosja dąży do celu, jakim jest odbudowa rosyjskiej strefy wpływów na obszarze sowieckim - powiedział Rasmussen. Dodał, że instrumentem tej polityki jest destabilizacja krajów, będących w polu zainteresowania Kremla. Według Rasmussena destabilizującą rolę odgrywa separatystyczne Naddniestrze w Mołdawii, Abchazja i Osetia Południowa w Gruzji oraz Górski Karabach w Azerbejdżanie.

Obawa przed NATO

- Moskwa nie chce dopuścić do przyłączenia się swoich sąsiadów do strefy euroatlantyckiej - zauważył sekretarz generalny NATO. - Drzwi do NATO pozostają otwarte dla europejskich krajów demokratycznych, które chcą wstąpić do naszego Sojuszu i są w stanie przyczynić się do poprawy euroatlantyckiego bezpieczeństwa oraz chcą rozwijać nasze zasady - zapewnił Rasmussen. Pytany o Ukrainę i Gruzję, zaznaczył, że każdy przypadek "rozpatrywany będzie indywidualnie".

Podkreślił, że każdy kraj ma prawo do zdecydowania o tym, do jakiego sojuszu wojskowego chce należeć. - Rosja zaakceptowała tę zasadę przyjmując w 1999 roku Kartę Bezpieczeństwa OBWE - zauważył Rasmussen.

"Nie możemy nadal postępować tak jak dotychczas"

Sekretarz generalny NATO powiedział, że jest zaniepokojony spadającymi nakładami finansowymi na cele wojskowe w państwach Zachodu. - Rosja zwiększyła wydatki na obronę o 30 procent, natomiast niektórzy sojusznicy zachodni zredukowali je o 40 procent. Wypadki na Ukrainie powinny stać się dla Europy sygnałem alarmowym - wyjaśnił. Zaapelował do Europejczyków, by nie ograniczali wydatków na wojsko, lecz inwestowali więcej środków. - Nie możemy nadal postępować tak jak dotychczas - powiedział Rasmussen.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: dln//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości