Ranking najszczęśliwszych państw świata. Na którym miejscu Polska

Źródło:
World Happiness Report, Forbes
Finlandia na nagraniach archiwalnych
Finlandia na nagraniach archiwalnychReuters Archive
wideo 2/4
Finlandia chce wstąpić do NATOReuters Archive

Najszczęśliwszym krajem świata w rankingu World Happiness Report po raz szósty z kolei została Finlandia. W czołówce znalazły się też inne państwa nordyckie. W pierwszej dwudziestce jest jedna nowość - nasz sąsiad. Na którym miejscu uplasowała się Polska?

Ranking najszczęśliwszych krajów świata - World Happiness Report - co roku sporządzany jest przez inicjatywę ONZ, Sustainable Development Solutions Network (SDSN). Uwzględnia on dane zebrane za pomocą sondaży Gallup World Poll w ponad stu państwach. Kraje uszeregowane są pod względem szczęścia, rozumianego jako średnie oceny jakości życia wyrażane przez mieszkańców w ciągu trzech poprzednich lat, w tym przypadku w latach 2020-2022.

"Finlandia nadal zajmuje pierwsze miejsce, już szósty rok z kolei, z wynikiem, którym znacznie wyprzedza pozostałe kraje" - podkreślili autorzy raportu. W czołówce, tak jak w poprzednich latach, znalazły się państwa nordyckie. Jedyną nowością w czołowej dwudziestce względem poprzednich lat jest Litwa, która od 2017 roku wspięła się o ponad 30 pozycji.

ZOBACZ TEŻ: Pięć państw najlepszych do wychowywania dzieci. Aż cztery są w Europie

Czołowa dwudziestka najszczęśliwszych krajów świata

1. Finlandia 2. Dania 3. Islandia 4. Izrael 5. Holandia 6. Szwecja 7. Norwegia 8. Szwajcaria 9. Luksemburg 10. Nowa Zelandia 11. Austria 12. Australia 13. Kanada 14. Irlandia 15. Stany Zjednoczone 16. Niemcy 17. Belgia 18. Czechy 19. Wielka Brytania 20. Litwa

ZOBACZ TEŻ: Tak zorza tańczyła nad Finlandią. Kolorowe światła ostatniej nocy można było zobaczyć na niebie też u nas

Co sprawia, że Finowie są najszczęśliwsi na świecie? - Finlandia wydaje się wyróżniać ze względu na zdolność fińskiego systemu opieki społecznej do sprawienia, aby jej obywatele czuli się zaopiekowani. Kwestie, takie jak stosunkowo hojne zasiłki dla bezrobotnych i prawie darmowa opieka zdrowotna pomagają złagodzić źródła nieszczęścia, sprawiając, że w Finlandii jest mniej osób wysoce niezadowolonych ze swojego życia - skomentował Frank Martela z fińskiego Uniwersytetu Aalto w rozmowie z magazynem Forbes. Eksperci zwracają też uwagę, że Finowie doceniają fińskie środowisko, w którym czują się zdrowo i bezpiecznie.

Ranking najszczęśliwszych państw świata - na którym miejscu Polska

Polska uplasowała się na 39. miejscu i tym samym poprawiła swoją pozycję. W zeszłym roku bowiem zajmowaliśmy miejsce 48. Najniżej sklasyfikowanym państwem Europy jest Ukraina (92.). Rosja zajęła pozycję 70. Ostatnie miejsce w rankingu zajął Afganistan (137.). Przed nim znalazł się Liban (136.), Sierra Leone (135.) i Zimbabwe (134.).

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: World Happiness Report, Forbes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock