Tragedia w Mekce "to wielki dar od Allaha"

Świat


- To wielka tragedia, ale także wielki dar od Allaha, ponieważ każdy muzułmanin marzy, by umrzeć w tym miejscu - powiedział prezydent Czeczenii. W ten sposób Ramzan Kadyrow odniósł się do tragicznych wydarzeń na przedmieściach Mekki, gdzie podczas pielgrzymki zostało stratowanych ponad pół tysiąca pątników.

- To, co wydarzyło się w Minie, jest naprawdę tragedią. Ale nie możemy tego mówić w taki sposób, ponieważ każdy muzułmanin, który spełnia hadżdż [coroczną pielgrzymkę – red.] do Arabii Saudyjskiej, marzy, by tam umrzeć. Bóg wybacza wszystkie grzechy tym, którzy zginęli podczas hadżdżu – powiedział Ramzan Kadyrow w rozmowie z rozgłośnią Rossijskaja Służba Nowostiej. - Każdy muzułmanin chce zobaczyć Allaha. To jest zarówno tragedia, jak i wielki dar od Wszechmogącego – stwierdził czeczeński przywódca.

Wyraził nadzieję, że władze Arabii Saudyjskiej zrobią wszystko co możliwe, by zapewnić pątnikom bezpieczeństwo.

- Wszystko jednak jest wolą Allaha. Co się stało, to się stało. Pragnę złożyć kondolencję wszystkim. Niech Allah zaakceptuje ich hadżdż. Zmarli w świętym dniu, w najbardziej świętym dla muzułmanów miejscu, dlatego oni są szczęśliwymi ludźmi, a my im zazdrościmy – podkreślił Kadyrow.

Tragedia na Ulicy 204

Liczba pątników, którzy zginęli w tłoku podczas hadżdżu na przedmieściach Mekki stale rośnie. Ostatnie informacje saudyjskiej obrony cywilnej mówią o ponad 700 stratowanych na śmierć.

Do tragedii doszło na Ulicy 204 w dolinie Mina, w pobliżu Mekki, jednej z głównych arterii komunikacyjnych prowadzących do mostu Dżamarat, miejsca, które odwiedzają pielgrzymi..

Portal rosyjskiej gazety "RBC" poinformował, że prezydent Władimir Putin złożył kondolencje królowi Arabii Saudyjskiej.

Autor: tas\mtom / Źródło: rusnovosti.ru, rbc.ru

Tagi:
Raporty: