Zachorowanie na większość typów raka częściej wynika ze zwykłego pecha pacjenta niż z innych czynników, takich jak np. palenie czy niewłaściwa dieta - donoszą naukowcy z USA. Z kolei ekspert z Wielkiej Brytanii jest zdania, że skoro i tak trzeba umrzeć, rak jest najlepszą drogą do tego prowadzącą.
Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa starali się wyjaśnić, dlaczego niektóre tkanki są miliony razy bardziej narażone na raka niż inne.
Wyniki opublikowali w magazynie "Science". Jak pisze BBC okazało się, że większość - dwie trzecie - badanych typów nowotworów powodowana jest bardziej przez przypadkowe mutacje, którym nie można było zapobiec, niż przez styl życia.
Czy to oznacza, że można spokojnie lekceważyć zastrzeżenia lekarzy i jeść lub pić, na co się ma ochotę, palić bez wyrzutów sumienia, opalać się bez ograniczeń itp.? Nie - podkreślają naukowcy. I przypominają, że nawet jeśli w dwóch trzecich przypadków decyduje pech, nadal poważny wpływ mają nasze wybory dotyczące trybu życia.
Jeśli umrzeć, to na raka?
Były redaktor prestiżowego "British Medical Journal" Richard Smith, cytowany przez "Sky News", postawił z kolei kontrowersyjną tezę, że najlepszym sposobem śmierci jest właśnie rak. Lekarz przekonuje, że chory na raka ma możliwość zastanowienia się nad swoim życiem i nad tym, co jest w nim ważne, zanim dobiegnie ono końca.
Tej szansy nie daje - zdaniem 62-letnniego Smitha - np. śmierć z powodu niewydolności układu krążenia.
- Możesz się pożegnać, pozostawić ostatnie wiadomości, odwiedzić wyjątkowe miejsca, słuchać ulubionych utworów muzycznych, przeczytać ukochanej wiersz i przygotować się według swoich przekonań - uważa Smith. I dodaje: - To jest romantyczna wizja umierania, ale osiągalna w połączeniu z miłością, morfiną i whisky.
Przy okazji przestrzegł przed "zbyt ambitnymi onkologami" i zaapelował do świata medycznego, by "przestać marnować miliardy na próby poszukiwania lekarstwa na raka".
Tezy Smitha ostro skrytykował m.in. prof. Peter Johnson z brytyjskiego Centrum Badań nad Rakiem. - Oczywiście, wszyscy musimy umrzeć, ale rak sprawia, że zbyt wielu ludzi umiera zbyt młodo - stwierdził.
Autor: nsz//rzw / Źródło: BBC, Sky News
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock