Dziennikarka CNN powiedziała na wizji o swojej chorobie. "Trudno o tym mówić na głos"

Źródło:
CNN, PAP
Jak wykryć raka piersi?
Jak wykryć raka piersi?Fakty TVN
wideo 2/5
Jak wykryć raka piersi?Fakty TVN

- Nigdy w życiu nie byłam chora. Nie palę, rzadko piję. Rak piersi nie występuje w mojej rodzinie. A jednak jestem tutaj z nowotworem w trzecim stadium - powiedziała dziennikarka CNN Sara Sidner na antenie stacji. Następnie zaapelowała do kobiet, by robiły mammografię i wykonywały samobadanie piersi.

- Poświęćcie chwilę, żeby przypomnieć sobie imiona ośmiu kobiet, które znacie i które kochacie. Tylko ośmiu. Policzcie je na palcach. Statystycznie jedna z nich zachoruje lub choruje na raka piersi. W gronie moich przyjaciółek jestem tą jedną z ośmiu - powiedziała prezenterka CNN Sara Sidner w poniedziałkowym programie telewizyjnym nadawanym na żywo. - Nigdy w życiu nie byłam chora. Nie palę, rzadko piję. Rak piersi nie występuje w mojej rodzinie. A jednak jestem tutaj z nowotworem w trzecim stadium. Trudno o tym mówić na głos - przyznała, powstrzymując łzy.

ZOBACZ TEŻ: U gwiazdy "Słonecznego patrolu" wykryto nowotwór piersi. "W nocy, kiedy się kładę, wpadam w panikę"

Dziennikarka przekazała widzom, że od dwóch miesięcy przechodzi chemioterapię, zapowiedziała też, że podda się radioterapii i podwójnej mastektomii. - Trzecie stadium nie jest wyrokiem śmierci dla zdecydowanej większości kobiet - powiedziała Sidner. Jak dodała, była "w szoku", gdy dowiedziała się, że ryzyko śmierci z powodu raka piersi u czarnoskórych kobiet jest o 41 proc. większe niż u pozostałych.

Dr William Dahut z American Cancer Society, organizacji zajmującej się przeciwdziałaniem chorobom nowotworowym, w rozmowie z CNN potwierdził, że czarnoskóre kobiety są bardziej narażone na potrójnie ujemnego raka piersi, "więc ryzyko zdiagnozowania jest około dwukrotnie większe niż u białych kobiet".

Dziennikarka wyznała, że ma raka. Apeluje do kobiet

Po tym, jak powiedziała na antenie CNN, że ma raka, Sara Sidner opublikowała na portalu X fragment programu, apelując do kobiet, by robiły mammografię. "Proszę, na miłość boską, zróbcie mammografię i wykonajcie samobadanie. Chcę, żebyście rozkwitały, siostry" - napisała.

Rak piersi - wcześnie wykryty jest uleczalny

Eksperci podkreślają, że mammografia i samobadanie piersi przez kobiety, a później szybka i odpowiednia diagnoza oraz leczenie, to klucz do wygranej z tym nowotworem. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, również w Polsce. Według danych opublikowanych w ubiegłym roku przez NFZ, rocznie w naszym kraju rozpoznaje się raka piersi u ok. 20 tysięcy kobiet. NFZ przypomniał, że w początkowym okresie ten nowotwór nie daje żadnych objawów, a wcześnie wykryty dzięki regularnym badaniom jest uleczalny.

Rak piersi - objawy i leczeniePAP

ZOBACZ TEŻ: Mammografia - badanie, które może uratować życie

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: CNN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sarasidnerCNN / Twitter