Przewaga Trumpa topnieje, Clinton wygrała tylko w jednym stanie


Lider prezydenckiego wyścigu Partii Republikańskiej Donald Trump wygrał prawybory w dwóch z czterech stanów, które głosowały w sobotę na republikanów: w Luizjanie i Kentucky. Jego przewaga nad drugim w kolejności Tedem Cruzem była zaskakująco niewielka, dużo mniejsza niż zapowiadały sondaże. Z kolei sobotnie prawybory demokratów okazały się dość udane dla Berniego Sandersa, który wygrał w dwóch z trzech stanów głosujących na demokratów w sobotę.

Jak podała telewizja CNN po podliczeniu 91 proc. głosów, miliarder Donald Trump zdobył w Luizjanie 41,4 proc., a konserwatywny senator z Teksasu Ted Cruz 37,8 proc. głosów wyborców Partii Republikańskiej (GOP). Wspierany przez establishment senator z Florydy Marco Rubio zajął dopiero trzecie miejsce z wynikiem 11,2 proc., a gubernator Ohio John Kasich zdobył zaledwie 6,4 proc. głosów.

Sondaże przewidywały, że Trump zgromadzi w Luizjanie około 45 proc. głosów, prawie dwa razy więcej od Cruza.

Ofensywa Cruza

W Kentucky (99 proc. przeliczonych głosów) zwycięstwo Trumpa też okazało się znacznie mniej spektakularne niż się spodziewano. Wygrał z Cruzem zaledwie 4 punktami procentowymi, stosunkiem głosów 35,9 proc. do 31,6 proc. W Kentucky trzeci wynik uzyskał Rubio (16,4 proc.), a czwarty Kasich (14 proc.).

W Kansas zdecydowane zwycięstwo przypadło Cruzowi (48,2 proc.), który zyskał ponad 2 razy więcej głosów niż Trump (23,3 proc.). Trzecie miejsce ponownie przypadło Marco Rubio (16,7 proc.) a czwartek Johnowi Kasichowi (10,7 proc.).

Mniej spektakularny sukces odniósł Cruz w Maine, gdzie 45,9 proc. głosów wyprzedzając drugiego Trumpa (32,6 proc.). W Maine trzeci był Kasich (12,2 proc.) przed czwartym Rubio (8 proc.).

Dobra mina do złej gry

Trump starał się zachować w sobotę wieczorem dobrą minę, przekonując swych zwolenników, podczas przemówienia wygłoszonego w West Palm Beach na Florydzie, że osiągnął bardzo dobry wynik. Porażkę w Kansas i Maine tłumaczył tym, że spędził na kampanii przed głosowaniem zaledwie po dwie i pół godziny w każdym z tych dwóch stanów. - Cruz powinien mieć dobry wynik w Maine, bo ten stan leży blisko Kanady - dodał, wskazując na fakt, że senator z Teksasu urodził się w Kanadzie i ma kanadyjskie obywatelstwo, co zdaniem Trumpa stawia pod znakiem zapytania jego wybieralność na prezydenta USA. Jednocześnie Trump wezwał senatora Rubio, by wycofał się z wyścigu. - Rubio miał bardzo złe wyniki i wzywam go, by się wycofał. Chciałbym mieć wyścig jeden na jednego, tylko z Cruzem - powiedział. Przekonywał, że jest jedynym kandydatem GOP, który może pokonać w wyścigu do Białego Domu prawdopodobną kandydatkę demokratów Hillary Clinton.

Clinton zgarnia Luizjanę dzięki Afroamerykanom

Była szefowa amerykańskiej dyplomacji jest zdecydowaną faworytką w wyścigu o nominację demokratów. W sobotę przegrała wprawdzie z Sandersem w dwóch stanach: Nebrasce i Kansas, ale za to wygrała w znacznie ludniejszym stanie Luizjana. Clinton uzyskała w Luizjanie (po przeliczeniu 99 proc. głosów) 71,1 proc. Tak ogromną przewagę nad przedstawiającym się jako socjalista Sandersem (23,2 proc.) uzyskała dzięki poparciu Afroamerykanów, którzy stanowią ponad 30 proc. wyborców w tym stanie. W dotychczasowych prawyborach w innych stanach Afroamerykanie masowo zagłosowali właśnie na byłą pierwszą damę.

Dwa stany dla Sandersa

Sanders, senator z Vermont, pokonał Clinton w Nebrasce (po przeliczeniu 89 proc. głosów) stosunkiem głosów 56,4 do 43,6 proc., a w Kansas w stosunku 67,7 do 32,3 proc. Z obu tych stanów pochodzić będzie w sumie 58 a ze znacznie ludniejszej Luizjany 51 delegatów na lipcową konwencję demokratów. W sumie od początku prawyborów Sanders wygrał w siedmiu, a Clinton w 11 stanach. Jak podliczyła CNN, nie uwzględniając jeszcze pełnych wyników z soboty, Clinton już zagwarantowała sobie 1106, a Sanders 458 delegatów na 2383 niezbędnych do zdobycia nominacji. Na tak dobry wynik Clinton składa się aż 471 tzw. superdelegatów, czyli prominentnych demokratów, którzy wezmą udział w konwencji bez względu na wyniki w stanowych prawyborach.

Autor: ToL, dln//rzw / Źródło: PAP, CNN

Raporty: