Papież Franciszek w wywiadzie dla portugalskiego oddziału CNN, pytany o przestępstwa seksualne w Kościele katolickim stwierdził, że "ma zero tolerancji". Dodał, że bierze na siebie odpowiedzialność za zakończenie wykorzystywań seksualnych przez duchownych.
W wywiadzie udzielonym CNN papież Franciszek stwierdził, że w sprawie przestępstw seksualnych popełnianych w Kościele katolickim "nie wierzy, by celibat odegrał rolę".
Papież: potworność mężczyzny lub kobiety Kościoła, którzy są psychicznie chorzy
Podkreślił, że "nie zaprzecza" tym przypadkom. - Nawet jeśli byłby to tylko jeden przypadek, byłoby to potworne. Bo ty, księże, ty zakonnico, powinnaś zabrać tego chłopca, tę dziewczynkę do Boga, a nadużyciem niszczysz mu życie. A później ta ofiara przychodzi i pyta, czy winny jest temu celibat. Tu nie chodzi o celibat - powiedział papież.
I dodał: - W rodzinach nie ma celibatu, a czasami to się zdarza, więc jest to po prostu potworność mężczyzny lub kobiety Kościoła, którzy są psychicznie chorzy i wykorzystują pozycję dla własnej satysfakcji.
Franciszek podkreślił, że każdy przypadek wykorzystywania seksualnego go boli. - Ksiądz nie może pozostać księdzem, jeśli jest sprawcą - zaznaczył. Stwierdził, że "ma zero tolerancji dla nadużyć seksualnych w Kościele katolickim" i wziął na siebie odpowiedzialność za ich zakończenie.
Watykan zmienił prawo w sprawie przestępstw seksualnych
Reakcja Kościoła na liczne skandale związane z przestępstwami seksualnymi stały się jednym z głównych tematów jego pontyfikatu. Odkąd Franciszek został wybrany na papieża w 2013 roku, opublikowano szereg raportów dotyczących dziesięcioleci przypadków wykorzystywania seksualnego i ukrywania tych przypadków w wielu krajach. Sam papież był krytykowany za wzięcie w obronę chilijskiego biskupa oskarżonego w 2018 roku o tuszowanie skandalu seksualnego. Później nazwał to działanie "poważnym błędem" i od tamtej pory zajął zdecydowane stanowisko w sprawie i wprowadził pewne reformy.
W 2019 roku zniósł watykańskie zasady tajności dla spraw dotyczących przestępstw seksualnych oraz wprowadził w ich miejsce przepisy nakazujące każdej diecezji raportowanie w takich sprawach.
Dwa lata później przeprowadził najszerszą od 40 lat rewizję prawa Kościoła katolickiego, skłaniając biskupów do podjęcia działań wobec duchownych, którzy dopuścili się wykorzystywania nieletnich i bezbronnych dorosłych.
Źródło: cnn.com