Bankomaty na celowniku gangów. "Mogą spowodować nawet zawalenie się budynków"

Źródło:
PAP
Wysadzony bankomat i dwa pomieszczenia banku. Sprawcy pozostają na wolności (materiał z 9.07.2022)
Wysadzony bankomat i dwa pomieszczenia banku. Sprawcy pozostają na wolności (materiał z 9.07.2022)KMP w Tarnowie
wideo 2/5
Wysadzony bankomat i dwa pomieszczenia banku (materiał z 9.07.2022 r.)KMP w Tarnowie

W całej Europie drastycznie rośnie liczba spektakularnych ataków na bankomaty - oceniła rzeczniczka Europolu Claire Georges cytowana przez tygodnik "Spiegel". Dodała, że maszyny są wysadzane w powietrze przez wyspecjalizowane gangi. "Sprawcy są pozbawieni skrupułów, nie interesuje ich bezpieczeństwo ludzi, troszczą się tylko o pieniądze" - powiedziała.

"Skończyły się czasy wymachiwania bronią i napadów na bank, teraz celem rabusiów są bankomaty, a bronią - materiały wybuchowe" - napisał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel" na swojej stronie internetowej.

"Policja jest bardzo zaniepokojona narastającą przemocą. Do ataków coraz częściej używane są wyjątkowo mocne materiały wybuchowe, mogące spowodować nawet zawalenie się budynków i śmierć niewinnych ludzi" - powiedziała rzeczniczka Europolu Claire Georges.

Bankomat. Zdjęcie ilustracyjneShutterstock

"Wyjątkowo pozbawieni skrupułów, nie interesuje ich bezpieczeństwo ludzi"

W oddziałach banków przechowuje się niewiele gotówki, za to z bankomatów gangi mogą stosunkowo szybko ukraść setki tysięcy euro. "W coraz większym stopniu zagrożone mogą być przypadkowe osoby. Wiele bankomatów znajduje się w supermarketach czy na handlowych ulicach. Sprawcy są wyjątkowo pozbawieni skrupułów, nie interesuje ich bezpieczeństwo ludzi, troszczą się tylko o pieniądze" - dodała rzeczniczka Europolu.

Jak wyjaśniała, proceder jest obecny w wielu krajach europejskich - dotyczy między innymi Niemiec, krajów Europy Południowej oraz państw bałtyckich. Zorganizowane gangi przestępcze nie tylko dokonują ataków z użyciem materiałów wybuchowych, ale też szkolą z tego innych. "W zeszłym roku śledczy dzięki pomocy Europolu odkryli w pobliżu Utrechtu ośrodek szkoleniowy, gdzie uczono wysadzania bankomatów" - przekazał "Spiegel".

Według informacji policji przestępcy często działają na skalę międzynarodową. Blisko połowa sprawców podejrzanych o ataki w Niemczech w 2021 roku przybyła z Holandii. "Przestępcy uciekają ze skradzionymi łupami, czasami przekraczając granicę nawet z prędkością 250 kilometrów na godzinę" - powiedziała Georges.

Wysadzenie bankomatu w Częstochowie
Wysadzenie bankomatu w Częstochowieśląska policja

Przybywa napadów z użyciem materiałów wybuchowych

Niemiecki Federalny Urząd Policji Kryminalnej zarejestrował w zeszłym roku 287 przypadków takich napadów (w porównaniu do 268 rok wcześniej), a w bieżącym roku spodziewany jest kolejny silny wzrost.

W Holandii do września zarejestrowano już tyle napadów z użyciem materiałów wybuchowych, co w całym poprzednim roku. Problem potężnych eksplozji w dzielnicach mieszkalnych dotyka w szczególności Amsterdamu.

Autorka/Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock