Przegląd prasy: "To jest moment, w którym Europa musi być twarda"

Aktualizacja:

Europa musi być twarda; katastrofą byłoby zaakceptowanie przekraczania kolejnej granicy przez Rosję – mówi o kryzysie ukraińskim "Dziennikowi Gazecie Prawnej" były szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox.

Jak przypomina, w późnych latach 30. XX w. działano dokładnie w ten sposób, ale zamiast lepiej, było tylko gorzej. Polityka appeasementu musi mieć swoje granice – podkreśla.

Cox pozytywnie ocenia jednogłośną postawę UE, w tym m.in. stopniowanie sankcji wobec Rosji. - Wielkim politycznym pytaniem jest, co zrobimy dalej – dodaje.

"Nie zamyka się drzwi stajennych, kiedy konie uciekły"

- Ukraina pilnie potrzebuje oznak europejskiej solidarności – zaznacza irlandzki polityk, który w ub.r. wraz z Aleksandrem Kwaśniewskim prowadził rozmowy z ukraińskimi władzami o zwolnieniu z kolonii karnej Julii Tymoszenko.

- W Irlandii jest powiedzenie: "nie zamyka się drzwi stajennych, kiedy konie uciekły" i wydaje mi się, że znajdujemy się właśnie w takiej sytuacji – mówi Cox. I wylicza: Rosja znów wyciąga broń energetyczną, we wschodnich miastach Ukrainy trwają prowokacje, a u granic stoi 40 tys. żołnierzy. - To jest moment, w którym Europa musi być twarda. Czekanie na kolejną aneksję jest czekaniem, aż kolejny koń ucieknie ze stajni – podkreśla.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości