Projekt uchwały w Kijowie: ludobójstwo państwa polskiego na Ukraińcach 1919-1951

Projekt rezolucji trafił do Rady NajwyższejShutterstock

W Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano w środę projekt uchwały upamiętniającej - jak to określono - "ofiary ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951". Projekt zarejestrował niezrzeszony deputowany Ołeh Musij.

Na stronie internetowej parlamentu nie opublikowano dotychczas tekstu projektu. Wiadomo jedynie, że został on złożony 3 sierpnia i adresowany jest m.in. do szefów komisji: kultury, praw człowieka i mniejszości narodowych, integracji europejskiej i budżetowej.

Pełna nazwa dokumentu brzmi: "Projekt uchwały o upamiętnieniu ofiar ludobójstwa, dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951".

Autor projektu Ołeh Musij jest lekarzem i działaczem społecznym. W czasie rewolucji w 2014 roku koordynował opiekę medyczną na Majdanie. Potem został ministrem zdrowia w rządzie Arsenija Jaceniuka.

Wszedł do parlamentu z listy Bloku Petra Poroszenki. Od roku jest jednak deputowanym niezrzeszonym. Jest wiceszefem komisji zdrowia.

Autor projektu Ołeh Musij wiki (CC BY-SA 4.0)

Polska uchwała

22 lipca polski Sejm przyjął uchwałę, która głosi, że ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały należycie upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane, zgodnie z prawdą historyczną, ludobójstwem. Wyrażono w niej zarazem szacunek Ukraińcom, którzy ratowali Polaków.

Na mocy uchwały Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W uchwale oddano hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów". Uchwała spotkała się z negatywnym odbiorem na Ukrainie. Prezydent Petro Poroszenko wyraził wówczas opinię, że dokument będzie wykorzystywany do spekulacji politycznych. Poroszenko uznał także, że stosunkach między Ukrainą a Polską należy powrócić do głoszonego przez papieża Jana Pawła II przykazania "przebaczamy i prosimy o wybaczenie". Borys Tarasiuk, b. szef MSZ Ukrainy, a obecnie poseł, oświadczył wtedy, że w związku z przyjęciem uchwały rezygnuje z funkcji szefa międzyparlamentarnej grupy ds. współpracy z Polską. Ocenił jednocześnie, że uchwała oznacza, iż polskie władze "podkładają ładunek wybuchowy" w stosunkach między Kijowem a Warszawą i uznał, że jest to przejaw terytorialnych roszczeń Polski wobec Ukrainy. Stanowisko w sprawie sejmowej uchwały zajęła wówczas także ukraińska dyplomacja. Wiceminister spraw zagranicznych Wołodymyr Prystajko oświadczył, że jest na nią jeszcze za wcześnie, a historia konfliktu polsko-ukraińskiego z lat IIj wojny światowej wymaga dogłębnych badań. - Oczekuję, że nasi deputowani zareagują na decyzję polskich kolegów – mówił wiceminister.

Autor: kg//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock