Wiceszefowa KE: uważnie śledzimy sytuację związaną z TVN24

Źródło:
tvn24.pl
Jourova: uważnie śledzimy sytuację ze stacją TVN24
Jourova: uważnie śledzimy sytuację ze stacją TVN24TVN24/TWITTER/VERAJOUROVA
wideo 2/22
Jourova: uważnie śledzimy sytuację ze stacją TVN24TVN24/TWITTER/VERAJOUROVA

"Nowy projekt polskiej ustawy o koncesjach na nadawanie jest kolejnym niepokojącym sygnałem dla wolności i pluralizmu mediów w kraju" - przekazała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Odniosła się do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS, który jest wymierzony w niezależność stacji TVN.

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła w środę późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w jego uzasadnieniu. W zgodnej opinii obserwatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN i podkreślił, że "struktura własnościowa Spółki jest zgodna z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji. Potwierdzają to niezależne ekspertyzy opracowane przez wybitnych polskich profesorów prawa". Dodano, że "do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości".

Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej >>>

Przyznanie koncesji TVN24 zgodne z przepisami. Przedstawiamy opinie prawne >>>

"Uważnie śledzimy sytuację związaną z TVN24"

W poniedziałek do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który jest wymierzony w niezależność stacji TVN, odniosła się wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.

"Nowy projekt polskiej ustawy o koncesjach na nadawanie jest kolejnym niepokojącym sygnałem dla wolności i pluralizmu mediów w kraju" - napisała w mediach społecznościowych.

Jak poinformowała wiceszefowa, Komisja Europejska "uważnie śledzi sytuację związaną z TVN24, której koncesja nie została jeszcze odnowiona". "To dodatkowo przemawia za przyjęciem unijnej ustawy #MediaFreedomAct" - zaznaczyła.

"Z coraz większym niepokojem śledzimy sytuację". Bruksela przyjrzy się ustawie anty-TVN

W piątek na konferencji prasowej w Brukseli o nowy projekt dotyczący zmiany w Polsce ustawy o radiofonii i telewizji był pytany rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand. Jak zaznaczył, projekt ma trafić pod lupę KE.

- Jesteśmy świadomi nowego wniosku legislacyjnego zmieniającego zasady dotyczące koncesji na nadawanie. Musimy bardziej szczegółowo przyjrzeć się projektowi i będziemy monitorować, czy zmierza on do przyjęcia. Oczekujemy, że państwa członkowskie zapewnią, że ich polityka nie wpłynie na zobowiązanie do zapewnienia wolnego, niezależnego i zróżnicowanego ekosystemu medialnego. W tym kontekście uważnie obserwujemy również sytuację związaną z kanałem TVN24, którego koncesja nie została jeszcze odnowiona - powiedział Wigand.

- Z coraz większym niepokojem śledzimy sytuację wolności i pluralizmu mediów w Polsce. Obawy te są dobrze znane i zostały przedstawione w Raporcie na temat praworządności 2020 - dodał rzecznik KE.

Rzecznik KE o projekcie ustawy anty-TVN
Rzecznik KE o projekcie ustawy anty-TVNTVN24

Krytyczne głosy z Departamentu Stanu i ambasady USA w Polsce

Wcześniej krytycznie w stosunku do projektu anty-TVN wypowiedział się także między innymi chargé d'affaires amerykańskiej ambasady w Polsce Bix Aliu, który napisał: "USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego".

Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN
Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVNTVN24

Dzien później wpis Aliu zacytował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, który na Twitterze napisał: "Silne demokracje z otwartymi ramionami witają wolną i niezależną prasę. Zróżnicowane głosy i niezależne punkty widzenia pozwalają na informowanie obywateli i rozliczanie rządów z ich działań – są czymś niezbędnym dla demokracji tak w Polsce, jak i w USA".

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EU/Lukasz Kobus