Iran rozpoczął demontaż instalacji nuklearnych. Wycofują wirówki

Hamed SaberNatanz, jeden z centralnych punktów irańskiego programu

Zgodnie z porozumieniem zawartym z szóstką wielkich mocarstw Iran zdemontował niektóre ze swych instalacji nuklearnych - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

"Iran rozpoczął wycofywanie wirówek i związanej z tym infrastruktury" zarówno w ośrodku Fordo, jak i Natanz - podała agencja w comiesięcznym raporcie.

Realizacja porozumienia

Wycofywanie nieczynnych wirówek służących do wzbogacania uranu w ośrodkach nuklearnych Natanz i Fordo jest zgodnie z zawartym w lipcu porozumieniem nuklearnym ze światowymi mocarstwami.

14 lipca sześć mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) osiągnęło z Iranem porozumienie, którego celem jest ograniczenie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji. Zostaną one jednak cofnięte dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

Iran zobowiązał się m.in. do przebudowy reaktora w Araku, a także do ograniczenia liczby wirówek z ok. 19 tys. do ok. 6 tys., co jest kluczowym postanowieniem umowy.

Teheran zapewnia, że będzie realizować punkty porozumienia etapami. AFP pisze, że pełne wejście w życie porozumienia oczekiwane jest w ciągu najbliższych tygodni albo miesięcy.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hamed Saber

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości