Prezydent Chin na linii z Obamą i Merkel. Rozmawiali o Ukrainie


Prezydent Chin wezwał do pokojowego rozwiązania kryzysu na Krymie i zaapelował do wszystkich stron o rozsądek i opanowanie. Xi Jinping odbył w niedzielę rozmowy telefoniczne z Angelą Merkel i Barackiem Obamą.

O rozmowie z Barackiem Obamą poinformowało chińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Xi Jinping miał przekazać prezydentowi USA, że "sytuacja na Ukrainie jest niezwykle złożona".

"Obecnie najważniejsze jest, aby wszystkie strony zachowały spokój i powstrzymały się od działań, które mogłyby doprowadzić do eskalacji napięcia" - zacytowało Xi chińskie MSZ. Prezydent miał również wyrazić opinię, że kryzys musi być rozwiązany za pomocą narzędzi politycznych i dyplomatycznych.

Jak podkreślono, Chiny są otwarte na sugestie, które mogłyby pomóc w rozwiązaniu konfliktu i wyrażają gotowość do pozostania w stałym kontakcie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym Stanami Zjednoczonymi.

Rozmowa z Merkel

W osobnym komunikacie poinformowano o rozmowie z Merkel. Xi w rozmowie z niemiecką kanclerz ocenił z kolei, że sytuacja na Ukrainie jest "niezwykle delikatna" i musi być traktowana z ostrożnością.

Chiny do tej pory niechętnie zabierały głos w sprawie wydarzeń na Krymie. Mimo nieśmiałych deklaracji o poszanowaniu integralności terytorialnej Ukrainy, stwierdzono również, że ewentualne sankcje przeciwko Rosji "nie są najlepszym rozwiązaniem".

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg/kka / Źródło: Reuters

Raporty: