TVN24 | Świat

Andrzej Duda zapowiedział dostawy szczepionek do Gruzji. "Jesteśmy dumni, że w Polsce mamy tak duże wsparcie"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kg
Źródło:
PAP
Andrzej Duda z wizytą w Gruzji
Andrzej Duda z wizytą w Gruzji MINISTERSTWO OBRONY GRUZJI
wideo 2/3
MINISTERSTWO OBRONY GRUZJIAndrzej Duda z wizytą w Gruzji

Potwierdziłem wolę rządu polskiego, aby podzielić się szczepionkami i dostarczyć je do Gruzji - powiedział w czwartek po spotkaniu z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili w Tbilisi prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział także wsparcie euroatlantyckich aspiracji Gruzji. - Jesteśmy bardzo dumni, że w Polsce mamy tak duże wsparcie - oznajmiła Zurabiszwili.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się ze swą gruzińską odpowiedniczką w czwartek podczas oficjalnej wizyty w Gruzji. Na wspólnej konferencji prasowej polski przywódca odniósł się do swojej środowej wizyty na linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a tzw. Osetią Południową (Region Cchinwali), gdzie stacjonuje Misja Obserwacyjna UE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dalsza przyszłość tej misji – poinformował Duda – była jednym z tematów spotkania z prezydent Gruzji. Duda relacjonował, że Zurabiszwili zwróciła się do niego o to, by zabiegał o wzmocnienie misji, a on zapewnił, że będzie rozmawiał na ten temat z przywódcami UE, a także z premierem Mateuszem Morawieckim, by ten postulat przedstawił na posiedzeniu Rady Europejskiej. - Mam nadzieję, że uda się podjąć działania w tym kierunku - podkreślił polski prezydent.

Jak zapewnił, sprawa granic Gruzji i sytuacji panującej w Osetii Południowej i Abchazji będzie podnoszona na forach międzynarodowych, m.in. ONZ.

Duda: na gruzińsko-rosyjskiej granicy trwa ewidentne bezprawie

Prezydent zaznaczył, że miejsce, gdzie kończy się administracja gruzińska, a rozpoczyna obszar pod rosyjską okupacją, powinien zobaczyć każdy polityk UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego, by uświadomić sobie, jaka w rzeczywistości jest współczesna rosyjska polityka i jakimi metodami posługuje się Rosja. - Opuszczone gospodarstwa, opuszczone domy, zasieki, brak możliwości przekroczenia tej linii rozgraniczenia, co jest tragedią dla ludzi mieszkających w tym regionie - mówił.

Podkreślił, że był w miejscu, z którego widać rosyjskie posterunki i koszary, co jest "oczywistym, jawnym pogwałceniem porozumienia sześciopunktowego z 2008 roku, którego Rosja teoretycznie do dzisiaj jest stroną", a które przewidywało całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z regionu. Mimo to - zauważył - ich obecność tam jest faktem, a na okolicznych terenach żołnierze dokonują zatrzymań i dochodzi nawet do porwań osób, które próbują tę linię rozgraniczenia przekroczyć.

- Dzieje się więc ewidentne bezprawie, pogwałcenie wszelkich zasad prawa międzynarodowego i to jest tutaj codziennym faktem - powiedział prezydent. - Polska obejmuje w przyszłym roku przewodnictwo w OBWE i będziemy te tematy na forum OBWE na pewno podnosić - zadeklarował.

Duda: Gruzja jest na drodze do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO

Innym omówionym tematem była integracja Gruzji z NATO i Unią Europejską - relacjonował Duda.

- Gruzja jest na drodze do członkostwa. Liczę na to, że ta droga będzie się stawała dla Gruzji coraz jaśniejsza, w tym sensie, że będą mogły być wskazane konkretne daty i działania proceduralne, które zmierzają do tego, aby Gruzja rzeczywiście mogła wstąpić do Unii Europejskiej i także do NATO - zadeklarował.

Duda apelował do przywódców państw UE i NATO, "aby drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego i drzwi do Unii Europejskiej cały czas wyraźnie pozostawały otwarte". - To jest niezwykle ważna perspektywa, jeżeli oczekujemy, że w państwach, które są związane z nami Partnerstwem Wschodnim - właśnie w Gruzji, na Ukrainie czy w Mołdawii - będą realizowane reformy - powiedział Duda.

Przypomniał, że taki proces dostosowania i demokratyzacji zachodził także w Polsce przed jej wejściem do NATO i UE, a etapy pośrednie były bardzo ważne. - Nie były one łatwe, ale śmiało można powiedzieć, że było warto - podkreślił. - Zachęcam dzisiaj i władze, i społeczeństwo gruzińskie do tego, żeby działać w tym kierunku i cały czas utrzymywać gotowość do realizacji procesu reform, jak i dalszego działania w stronę członkostwa - przekonywał polski prezydent.

Zapewnił, że Polska również pod tym względem była, jest i pozostanie "przyjacielem Gruzji i tym państwem, które wspiera dążenia euroatlantyckie narodu i państwa gruzińskiego".

Duda: potwierdziłem wolę rządu polskiego, by dostarczyć szczepionki do Gruzji 

Wśród tematów rozmów z prezydent Gruzji polski przywódca wymienił także turystykę w dobie pandemii COVID-19. - Chciałbym, żeby Gruzja w tym roku swoją ofertę mogła także zaproponować naszym turystom. Wierzę, że będzie to możliwe i w okresie wakacyjnym nasi rodacy zainteresowani odwiedzeniem Gruzji będą mogli tu przyjechać - mówił.

Prezydent poinformował, że potwierdził także wolę rządu Polski, by podzielić się z Gruzją szczepionkami przeciw COVID-19.

Wyraził nadzieję, że Polska otrzyma zamówione szczepionki zgodnie z terminami, dzięki czemu - jak dodał - będzie mogła przekazać pewną ilość szczepionek na potrzeby społeczeństwa gruzińskiego. Poinformował, że będzie na ten temat rozmawiał z szefem polskiego rządu, ministrem zdrowia i szefem KPRM.

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Misję Obserwacyjną UE w Gruzji
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Misję Obserwacyjną UE w GruzjiRosja nie jest normalnym krajem, nie jest państwem, które się normalnie zachowuje, jest państwem-agresorem; wymaga to zdecydowanych działań ze strony wspólnoty międzynarodowej - powiedział prezydent Andrzej Duda, który odwiedził w środę Misję Obserwacyjną UE w Gruzji.

"Jesteśmy bardzo dumni, że w Polsce mamy tak duże wsparcie"

Gruzińska prezydent podkreśliła, że obecność Dudy na obchodach Święta Niepodległości Gruzji była gestem przyjaźni i solidarności łączących oba kraje. Oceniła też, że odwiedziny na linii rozgraniczenia administracyjnego między Gruzją a Osetią Południową pokazują, "jak Polska dobrze rozumie trudną sytuację, w jakiej obecnie znajduje się Gruzja".

Odniosła się do zapewnienia polskiego prezydenta, że będzie na międzynarodowych szczytach podnosił kwestię interesów Gruzji i problemy związane z terenami okupowanymi. - Jesteśmy bardzo dumni, że w Polsce mamy tak duże wsparcie - powiedziała Zurabiszwili.

- Obecne czasy wymagają od nas wszystkich większej solidarności. Liczymy na wsparcie naszych partnerów w drodze do Unii Europejskiej i do struktur NATO. Polska jest jednym z krajów, które popierają Gruzję w drodze do tych organizacji - oświadczyła Zurabiszwili. Zaznaczyła, że Gruzja przeszła już pewne etapy na drodze do UE: podpisano umowę stowarzyszeniową i uruchomiono ruch bezwizowy. - Przed nami jeszcze długa droga, ale nadejdzie czas, gdy Gruzja będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej - podkreśliła.

Prezydent oceniła, że dla Gruzji istnieje też perspektywa wstąpienia do NATO. Przypomniała, że 14 czerwca w Brukseli odbędzie się szczyt Sojuszu. - Z prezydentem Dudą omawialiśmy ten temat, by polska strona reprezentowała tam interesy Gruzji i przekazywała informacje o rzeczywistej sytuacji w Gruzji; myślę, że również z ukraińskiej strony. Liczymy na to, że drzwi do struktur NATO będą dla Gruzji otwarte, jak były dla Macedonii (Północnej - red.) - powiedziała Zurabiszwili.

Obecne czasy wymagają od nas wszystkich większej solidarności. Liczymy na wsparcie naszych partnerów w drodze do Unii Europejskiej i do struktur NATO. Polska jest jednym z krajów, które popierają Gruzję w drodze do tych organizacji.

Odnosząc się do polskiej deklaracji w sprawie wsparcia w zakresie szczepionek, oświadczyła, że "solidarność, jaką strona polska okazuje Gruzji, jest bardzo cenna, bardzo ważna i te wielkie gesty są dla Gruzji niezmiernie ważne". Mówiła, że wzmacnianie współpracy polsko-gruzińskiej jest bardzo istotne. Dodała, że po pokonaniu koronawirusa Gruzja chciałaby wzmocnić swoją gospodarkę, która opiera się przede wszystkim na turystyce. - Już niebawem otwiera się sezon turystyczny i Gruzja jest całkowicie otwarta dla wszystkich turystów, szczególnie dla osób po szczepieniu - powiedziała Zurabiszwili.

Po spotkaniu z gruzińską prezydent Andrzej Duda udał się na spotkania z premierem Gruzji Iraklim Garibaszwilim, przewodniczącym parlamentu Gruzji Kachą Kuczawą oraz z prezydium parlamentu.

Autor:momo/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości