Nad Moskwą rozbłyśnie Oko Saurona. Instalacja świetlna ma związek z premierą ostatniej części "Hobbita" w reżyserii Petera Jacksona. Symbol władcy Mordoru - wszechwidzące Oko, wypatrujące wrogów na Zachodzie, wywołało wiele komentarzy w portalach społecznościowych. "Dlaczego nie nad Kremlem?" - pytają internauci.
Twórcami "Oka Saurona" są miłośnicy twórczości Johna R. R. Tolkiena z grupy artystycznej "Świecenie". Od kilku miesięcy architekci, którzy na co dzień zajmują się projektami poprawiającymi funkcjonalność obiektów miejskich, pracowali nad gigantyczną instalacją świetlną, która 11 grudnia, w dniu premiery ostatniej części trylogii o Hobbicie, rozbłyśnie nad kompleksem IQ-Kwartał w dzielnicy Moskwa-City.
Eye of Sauron to watch over Moscow on December 11 ahead of the latest #Hobbit premiere http://t.co/Lu3j6oeTXB pic.twitter.com/jHRupUSYCN
— Sputnik UK (@SputnikNewsUK) grudzień 9, 2014
"Pneumosfera" nad budynkami będzie wyświetlać Oko Saurona z filmu "Władca Pierścieni" zaledwie przez kilka godzin: od godz. 18 11 grudnia do 3 w nocy 12 grudnia.
"Instalacja jest hołdem dla twórcy wielkiej sagi i jej ekranizacji, która pozwoliła milionom widzów na całym świecie trafić do Śródziemia. Tego dnia Oko Saurona zapłonie najjaśniejszym płomieniem i zgaśnie na zawsze, właśnie w dniu premiery ostatniej części trylogii Petera Jacksona "Hobbit", nakręconej na podstawie powieści Johna R. R. Tolkiena" - napisali artyści, twórcy instalacji.
Właśnie w Moskwie
"Właśnie w Rosji, właśnie w Moskwie..." - komentują instalację internauci w portalu społecznościowym vk.com i pytają, czemu na miejsce rozmieszczenia instalacji nie wybrano Kremla.
Rosyjscy dziennikarze opozycyjni przypominają, że w trylogii "Władca Pierścieni" Johna R.R. Tolkiena Oko Saurona było symbolem Zła i jego władzy nad duszami podporządkowanych mu ludzi i duchów, mieszkańców Czarnego Kraju. Miało wypatrywać wrogów na Zachodzie.
Prawosławni aktywiści będą protestować
- Zainstalowanie w Moskwie obiektu, przedstawiającego Oko Saurona z trylogii Tolkiena może mieć negatywne skkutki dla stolicy Rosji - powiedział na antenie radia Echo Moskwy oficjalny przedstawiciel Rosyjskiej Cerkwi prawosławnej protojerej Wsiewołod Czaplin.
- To demoniczny symbol. Taki symbol triumfującego zła, górujący nad miastem, staje się niemal najwyższym obiektem w mieście. To źle czy dobrze? Obawiam się, że raczej źle. Proszę się później nie dziwić, że coś w mieście pójdzie nie tak - powiedział oficjalny przedstawiciel rosyjskiej Cerkwi.
Dodał, że przed zamontowaniem instalacji należy "przedyskutować sprawę jeśli nie z mieszkańcami stolicy, to przynajmniej z autorytetami w sferze kultury".
Prawosławni aktywiści na czele z Dmitrijem Enteo, który zwalcza wszelkie przejawy "niemoralnych działań" artystycznych (zablokował już m.in. koncerty polskiego zespołu deathmetalowego Behemoth i Marylin Manson w Rosji) zapowiedzieli z kolei, że nie dopuszczą do otwarcia instalacji. Tymczasem powieść Tolkiena jest głęboko zakorzeniona w chrześcijaństwie i powstała w czasie II wojny światowej jako symbol walki Dobra ze Złem.
Autor: asz/kka / Źródło: lenta.ru, ria.ru
Źródło zdjęcia głównego: svechenie.org